Jak vybudovat vyvýšený záhon. Praktický průvodce stavbou i historie v klášterních zahradách

Historie vyvýšených záhonů v klášterních zahradách

Vyvýšené záhony mají dlouhou historii sahající až do středověku. V klášterních zahradách sloužily nejen k pěstování, ale také k duchovním a vzdělávacím účelům. Klášterní zahrady byly často navrženy jako místa pro meditaci a rozjímání a vyvýšené záhony v těchto zahradách měly symbolický význam, představovaly ráj na zemi. Jejich čtvercový nebo obdélníkový tvar symbolizoval čtyři světové strany a čtyři elementy.

Mniši využívali vyvýšené záhony především pro pěstování léčivých bylin a zeleniny. Tato metoda jim umožňovala lépe kontrolovat kvalitu půdy a usnadňovala péči o rostliny. Vyvýšené záhony také poskytovaly lepší odvodnění, což bylo důležité především v chladnějších a vlhčích oblastech Evropy. S příchodem renesance se vzhled klášterních zahrad začal měnit, ale princip vyvýšených záhonů přetrval. Jejich praktičnost a estetika inspirovaly zahradní architekturu i mimo klášterní zdi, ovlivňující vývoj evropského zahradnictví na staletí dopředu.

Založte si vlastní vyvýšený záhon. Jaký materiál zvolit?

Obvodové stěny vyvýšeného záhonu můžete vybudovat z prken, dřevěných hranolů, cihel, gabionů, ztraceného bednění, z proutí nebo i z přírodního kamene. Mezi zahrádkáři jsou také stále velmi oblíbené staré dřevěné palety. Na ty si však dejte velký pozor, některé bývají chemicky ošetřené. Chemikálie by se snadno uvolnily do půdy a pak do vaší zeleniny. Poznáte je tak, že jsou označeny písmeny MB (metalbromid).

5 kroků k naplnění vyvýšeného záhonu

  1. Na dno budoucího záhonu nejprve položte pletivo s malými oky, stejné, jako se používá na dvířka králíkárny. Pletivo má za úkol zabránit alespoň trochu myším a hryzcům, dostat se ke kořenům rostlin.
  2. Na pletivo položte tenkou vrstvu papírového kartonu. Použijte karton ze starých krabic.
  3. Pak přidejte vrstvu silnějších větví, například z letního a podzimního prořezu ovocných stromů.
  4. Pak nasypte tři vrstvy, z nichž každá by měla zabrat asi jednu třetinu výšky. Nejprve dřevěnou štěpku, kterou snadno vytvoříte podrcením slabších větví z prořezu stromů a keřů v drtiči větví. Pak přidejte vrstvu posekané trávy, a potom vrstvu kompostu.
  5. Nakonec vyvýšený záhon dosypejte substrátem s vyšším obsahem kokosových vláken. Počítejte s tím, že obsah záhonu se bude postupně sesedat. Proto je výhodné, založit vyvýšený záhon na podzim. Obsah záhonu se přes zimu sesedne a sníží, a bude jej třeba ještě dosypat dalším substrátem.

Zdroj: J. Mayer, Jak na vyvýšené záhony (Kazda, 2022); www.ireceptar.cz