Jak vyřešit terasu s bazénem, obklopenou vyvýšenými záhony, ve kterých našly své místo květiny, bylinky, červená řepa i jahody

Hromady sutin, cihly promíchané se zbytky vepřovic, pozůstatky po starém chlívku, který na tomto dvoře zůstal po původních majitelích. Jednoduše hromada odpadu, na který se bylo třeba objednat kontejner a nechat odvézt na skládku. Pak ale přišel nápad, jak veškerý materiál využít na stavbu vyvýšené terasy.

Bazén místo domku pro hosty

Původně na ní měl stát dřevěný domek pro návštěvy, pak ale dostal přednost bazén. Oválný, s protiproudem, po jakém především dámská část rodiny už dlouho toužila. A tak bylo rozhodnuto.

Místo odvozu sutiny se uprostřed plochy vykopala jáma pro bazén. Pak přišlo na řadu ztracené bednění, kterým je terasa ohraničena. Zbytky materiálu se po usazení skořepiny bazénu srovnaly okolo. Pak se muselo rok čekat, aby si materiál pěkně sedl, na mnoha místech bylo potřeba ještě hlínu doplnit. Nakonec se přistoupilo k betonování povrchu terasy, a konečně i k pokládce dlažby.

Dlouho majitelé přemýšleli, jestli terasu obložit cihlami, ale pak přišel nápad na vyvýšené záhony. Ty majitelé objevili na internetu. Jedná se o dřevěnou skládačku, vyrobenou na míru, včetně schodů. Dřevo je napuštěno impregnací pro delší životnost.

Jak založit vyvýšené záhony

  1. Vyvýšené záhony jsou postavené na holé půdě, nemají tedy dno. Povrch dna záhonů bylo nutné zrýt, půda zde byla udusaná jako mlat.
  2. Na samé dno bylo položeno chovatelské pletivo s malými oky, aby se zabránilo hlodavcům, jako jsou hryzci, kterých je v okolí spousta, dostat se ke kořenům budoucích rostlin.
  3. Na pletivo se položil karton ze starých papírových krabic.
  4. Potom přišla na řadu vrstva větví z prořezu stromů ze zahrady.
  5. Vrstva větví se zasypala drobnějšími větvičkami, podrcenými v drtiči zahradního odpadu.
  6. Další vrstvu tvořila posekaná tráva smíchaná s kompostem.
  7. Pak majitelé navozili kvalitní zeminu.

Trochu zdlouhavá příprava záhonů se vyplatila. Dnes se v nich daří květinám i zelenině, pěstovaným pěkně pospolu.

Vyvýšené záhony plné květin, bylinek i zeleniny

Vzhledem k tomu, že se půda ve vyvýšených záhonech sesedá, je třeba každý rok doplnit několik pytlů kvalitního substrátu. Pak už přichází na řadu výsadba. Kolem celého okraje záhonu rostou a báječně plodí jahody, v pozadí pak tvoří po celé léto přímo neproniknutelnou hradbu jiřiny a africké kopřivy, kterým se tu báječně daří a pravidelně až do podzimu vytvářejí mohutné keře. Střed záhonů je vyplněn cíniemi, měsíčky, afrikány a voňavou bazalkou. Roli trochu netradičního doplňku tu zastává červená řepa i cibule, které paní domu postupně sklízí a dopřává tak větší prostor rozrůstajícím se květinám.

Zdá se vám kombinace červené řepy a jahod s květinami trochu zvláštní? No ano v našich krajích je to trochu nezvyklé, ale například v Anglii je kombinace zeleniny a květin v jednom záhonu úplně běžná. A vzhledem k tomu, kolik motýlů, včel, čmeláků, a dokonce i dlouhozobek vyvýšené záhony navštěvuje, je jasné, že si terasu s bazénem, obklopenou bujnou zelení, oblíbila nejen celá rodina majitelů, ale i užitečný hmyz.

Zdroj: Autorský text