Často vysazované rostliny, které raději vůbec nevysazujte, ze zahrady je už nedostanete. Zapomeňte na jedovatou škumpu nebo konvalinku

Ještě před tím, než si některou rostlinu zakoupíte a vysadíte, vždy se poraďte s odborným prodejcem, kteří v zahradnictví jsou především pro vás a zeptejte se ho, zda se náhodou nejedná o rostlinu, která se rychle a samovolně množí a rozroste se vám po celé zahradě. Pokud byste totiž vysazovali vše, jak se vám zlíbí, mohli byste toho později hodně litovat. Ne každá rostlina totiž ví, kdo je na zahradě pánem a dokáže svým růstem omezovat i ostatní rostliny. Těchto pět druhů patří mezi nejčastější, které jsou v našich zahradách k vidění a jejichž výsadbu si raději ještě jednou promyslete.

Některé rostliny jsou velmi invazivní, s jejich výsadbou si to raději ještě rozmyslete

1. Konvalinka: křehká, ale nebezpečná kráska

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) si svoji oblibu získala především díky své omamné vůni květů. Často ji najdeme ve stínu stromů a keřů, kde dokáže porůst velký prostor. A právě rychlost jejího rozšiřování je riziko, do kterého vstupujeme její výsadbou. V zemi vytváří dužnaté oddenky a další roky od zasazení jedné rostliny se mohou proměnit v noční můru. Neznamená to, že nesmíme vůbec pěstovat konvalinku, ale aby nám nezamořila celou zahradu musíte nově vytvořené rostliny ihned zlikvidovat. Konvalinka je jedovatá rostlina, přičemž jedovatá je celá rostlina, listy, stonek a hlavně červené plody, které mohou lákat děti k pozření. Uvádí se, že otrávit se lze také z vody ve váze, ve které byly konvalinky.

2. Rožec: zlikviduje ostatní rostliny

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum), ale i jeho bráška rožec Biebersteinův (Cerastium biebersteinii) se zpočátku možná jeví jako dokonalé skalničky, které sice vytváří krásné, bíle kvetoucí koberce květů, ale ačkoliv je vysoký asi jen 10 cm, rožec umí dokonale klamat tělem. Právě díky svému hustému a kompaktnímu růstu si ho lidé vysazují nejen do záhonů, ale i do skalek, a právě ve skalce dokáže udělat velkou paseku. Roste totiž hodně agresivně a ani se nenadějete a rožec máte po celé skalce, ostatní rostliny přikryje a udusí. Abyste z rožce měli opravdu radost, musíte ho nemilosrdně redukovat v růstu, nebojte se toho, znovu obroste.

Vyrobte si dušičkový věnec sami: vypadá nádherně a s minimálními náklady ho zvládne každý

www.nkz.cz

3. Topinambur: mladší ségra slunečnice

Slunečnice hlíznatá, topinambur hlíznatý nebo také židovský brambor (Helianthus tuberosus) je známá trvalka, kterou známe nejčastěji ze zahrad našich babiček, rostou také na kraji lesa či podél cesty. Topinambury lze pěstovat jako okrasné, nebo užitkové rostliny, mají totiž jedlé hlízy. Jedná se o poměrně vysoké rostliny a skutečně mohou připomínat slunečnice, mají ale menší, čistě žlutý květ a v zemi zásobní orgány- hlízy. Topinambury pochází z Mexika a jejich název je odvozen od názvu jednoho indiánského kmene Topinambus. Roste všude, je všestranně využitelný, a to jak k lidské výživě, ke krmení zvířat, tak i jako energetická plodina. Dokáže se ale velmi rychle rozmnožovat a zaplevelit celou zahradu, takže chcete-li pěstovat topinambur, opět je důležité nové rostliny hned zlikvidovat.

6 nešvarů při podzimní výsadbě česneku: vyvarujte se jich, nebo se rozlučte s pořádnou úrodou příští rok

www.nkz.cz

4. Škumpa: krásná, ale invazivní a jedovatá rostlina

Škumpa orobincová (Rhus typhina) by mohla být v zahradě velmi krásnou a efektivní solitérou, to by se ale nesměla tak invazivně šířit po okolí. Pokud výsadbovou jámu neohraničíte plechem, aby se kořeny nešířily do okolí, nezbude vám už několik let neustále odstraňovat nové a nové sazenice škumpy. To samozřejmě platí i pro vaše sousedy, ani ti nebudou o tohoto cestovatele ochuzeni. Silné a agresivní kořeny škumpy dokáží poničit i stavbu. Navíc je škumpa jedovatá, při práci s ní byste měli mít rukavice a rozhodně není vhodná na pozemky, kde se pohybují děti nebo domácí zvířata.

5. Libora: nejinvazivnější rostlina, kterou kdy botanici popsali

Libora měňavá (Lantana camara) se tváří jako neviňátko a na svůj křehký vzhled již nalákala mnoho důvěřivců. Krásný keřík s množstvím barevných květů, který dokáže porůst velké plochy je pouze a často naštěstí letnička, takže boj s ní často končí s prvními mrazy. Libora je velmi krásná rostlina, která v době květu láká opylovače a motýly, takže pokud ji chcete pěstovat na své zahradě, redukujte její počet.

Postarejte se teď o rododendrony, jinak přes zimu budou trpět: dodržte tyto 4 kroky a na jaře se znovu probudí k životu

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada