Rozchodníky kvetou velmi bohatě a jsou tak vítaným zdrojem potravy pro různý hmyz
Jaké rostliny zasadit na hrob? Vhodné jsou půdopokryvné rostliny
Vybrat pro osázení hrobů vhodné druhy rostlin není tak úplně snadné, přeci jen, na hřbitov se lidé dostanou jen párkrát v roce a nejsou tak schopni zajistit vysázeným rostlinám pravidelnou péči. A právě požadavek minimální péče splňují půdopokryvné rostliny. Tyto druhy patří mezi trvalky či keře, takže se nemusíte obávat každoroční výsadby, jsou otužilé a dovedou ozelenit plochu, a to nejen hrobu, velmi rychle. Většina z nich má také krásné květy a dekorativní listy, takže určitě nebudete ochuzeni o estetickou stránku. Potřebujete-li, aby rostliny prostor zarostly co nejdříve, vysaďte je blíže k sobě, díky tomu vytvoří krásný, dekorativní koberec.
Jaké jsou výhody použití půdopokryvných rostlin
Tyto druhy rostlin jsou velmi nenáročné, spokojí se s každou půdou, rostou jak na slunci, tak ve stínu a jsou dekorativní jak svými květy, tak i listy, které na podzim často zbarvují do krásných barev. Dobře zvládají zimu, takže se nemusíte obávat o jejich budoucnost přes chladnější období. Stále ještě máte čas je teď, na podzim, vysadit. A jaké druhy půdopokryvných rostlin jsou tedy vhodné?
1. Barvínek (Vinca sp.)
Je oblíbená trvalka, která se často využívá jako náhrada trávníku a to především v místech, kde trávník neroste. Výhodou barvínku je, že roste jak na slunci, tak ve stínu, kde se většině rostlin moc nelíbí. Pokud tedy máte hrob, který chcete osázet, ve stínu, nebojte se vysadit právě barvínek. Je stálezelený, některé kultivary mají panašované listy a krásně kvete bílými, fialovými či modrými květy. Jediné, co mu lze vytknout je, že pokud se mu na místě daří, a ono většinou daří, dokáže se pěkně rozrůst. Pokud tedy nechcete, aby se barvínek rozrostl po celém hřbitově, musíte ho v jeho růstu redukovat.
2. Škornice (Epimedium sp.)
Nádherná trvalka s exoticky vyhlížejícími květy a dekorativními listy, které dle kultivaru bývají do červena. Škornici lze vysadit do polostínu a stínu, na slunci sice poroste také, ale nebude zde úplně nadšená. Škornici využijete i na zahradách, dokáže krásně zarůst prostor pod keři, kde nic jiného neroste. Jen pozor při výsadbě, škornice má křehké stonky, tak ať ji nezničíte dříve, než ji vysadíte.
3. Kakost kantabrijský (Geranium cantabrigiense)
Je trvalka vysoká kolem 25cm a dokáže vytvořit souvislý koberec nádherně kvetoucích rostlin. Na podzim pak listy kakostů získají krásné, červenohnědé zbarvení. Mezi kakosty existují i vyšší druhy, které jsou vhodné i k řezu.
4. Ostálka viržinská (Chrysogonum virginianum)
Ostálka je půdopokryvná trvalka, která se vyznačuje dlouhou dobou kvetení. Květy má hvězdicovité, sytě žluté a kvete nepřetržitě od května do konce srpna. Listy jsou tmavě zelené a při mírných zimách neopadává. Množí se pomocí podzemních hlízek a v růstu ji lze dobře regulovat.
5. Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)
Jejími příbuznými jsou vřesy, je to spíše menší keřík dorůstající do výšky okolo 20 cm. Vyniká především svými zářivě červenými plody, které ačkoliv vypadají jako bobule, jedná se o tobolky. Libavka preferuje kyselé půdy, takže při její výsadbě přidejte rašelinu. Poroste na slunci a v mírném polostínu a lze ji pěstovat také v nádobách s dalšími podzimními rostlinami.
6. Rozchodník květonosný (Sedum floriferum)
Je nízká trvalka, sukulentního charakteru, která je zajímavá nejen svým trvalým olistěním, ale především svými krásnými, žlutými květy, které jsou vyhledávané různým hmyzem. Rozchodníky všeobecně zvládají sucho a nedostatek vody a jsou tedy velmi vhodné pro výsadby na plném slunci nebo na ozelenění střešních zahrad.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.