Existují trvalky, které milují krátké dny. Jen díky nim na podzim kvetou. Může za to specifický jev

Krátkodenní trvalky jsou skupina rostlin, které ke svému kvetení potřebují specifické světelné podmínky. Na rozdíl od mnoha jiných rostlin, které kvetou v průběhu jara a léta, tyto druhy čekají na zkrácení denní doby, aby mohly rozvinout své pestrobarevné květy. Tento jev, známý jako fotoperiodismus, je důsledkem evolučního přizpůsobení, které umožňuje rostlinám optimalizovat své rozmnožovací cykly.

10 trvalek s nejdelším obdobím kvetení: od jara do podzimu budete mít zahradu plnou barev

www.nkz.cz

1. Podzimní astry, hvězdnice (Aster)

  • doba květu: srpen až říjen

Jedním z nejznámějších zástupců krátkodenních trvalek jsou podzimní astry. Druhy jako hvězdnice nízká (Aster dumosus) a hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae) vytvářejí husté koberce drobných květů v odstínech fialové, růžové a bílé barvy. Tyto rostliny jsou nejen krásné, ale také velmi odolné a naprosto nenáročné na péči. Astry navíc poskytují cenný zdroj potravy pro včely a motýly v době, kdy je většina ostatních rostlin již odkvetlá.

Hvězdnice: oblíbené trvalky podzimních zahrad

www.nkz.cz

2. Listopadky (Chrysanthemum)

  • doba květu: září až listopad

Listopadky jsou přímo ikonickým představitelem podzimních krátkodenních trvalek. Tyto rostliny, které se v Asii těší velké úctě již po staletí, nabízejí širokou paletu barev a tvarů květů. Od drobných pomponkovitých po velké dekorativní květy, listopadky zvládají uspokojit každý vkus. Jsou také známé svou schopností kvést i při velmi nízkých teplotách, což z nich činí jedny z posledních kvetoucích rostlin v zahradě před příchodem zimy.

Jaké listopadky si vysadit a jak se o ně starat

www.nkz.cz

3. Záplevák (Helenium)

  • doba květu: červenec až začátek října

Zápleváky jsou známé a velmi působivé krátkodenní trvalky. Jejich květy, které připomínající slunečnice, vykvétají v teplých odstínech žluté, oranžové i červené barvy a jsou jako stvořené pro podzimní zahradu. Zápleváky jsou také oblíbené u motýlů a včel, a proto jsou cenným prvkem pro podporu biodiverzity v zahradě.

Které trvalky vám pokvetou i v druhé půlce léta? 6 druhů, které přinesou do zahrady krásu až do podzimu

www.nkz.cz

Ploštičník (Actaea, dříve Cimicifuga)

  • doba květu: srpen až říjen

Ploštičník je zajímavou volbou pro stinné partie zahrady. Jeho vysoké klasy bílých květů vyniknou zejména na pozadí tmavého listí. Ploštičník navíc často krásně voní a takových rostlin už v podzimních zahradách moc nebývá.

Proč ploštičník? Je dlouhověký, dlouhý a dlouho kvete

www.nkz.cz

Jak pěstovat krátkodenní trvalky

Trvalky krátkého dne mají neocenitelnou schopnost prodloužit sezónu kvetení v zahradě až do pozdního podzimu. Na pěstování nebývají nijak náročné, naopak se jedná o naprosto skromné rostliny. Většina z nich preferuje umístění na slunci nebo v lehkém polostínu a dobře propustnou, na živiny bohatou půdu.

Mají rády krátké dny, ale kvetou až překvapivě dlouho
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada