Thuje, túje či zeravy (Thuja sp.) patří mezi velmi časté jehličnany, které se na zahradách využívají především v případě, kdy chceme získat potřebné soukromí či se odclonit od frekventované komunikace. Živý plot z túje má řadu funkcí, tou nejzákladnější je funkce hygienická, kdy tyto jehličnany zachycují prach a nečistoty z ovzduší a díky tomu se na naši zahradu nedostává tolik nečistot. Aby ale nejen túje dobře prosperovaly, vyžadují základní péči. Teď na jaře to není ani tak o živinách, jako spíše o vodě.
Jak často zalévat túje
Stejně jako ostatní jehličnany a stálezelené rostliny vyžaduje i túje dostatek vody. Jakmile totiž kořeny túje zaschnou, už se nevzpamatují a z toho důvodu je nutné, udržovat půdu u tújí dostatečně vlhkou. Túje se musí zalévat i v zimě, kdy nemrzne a není sníh, protože u nich neustále probíhá fotosyntéza, díky které dřevina získává energii pro svůj další růst. Pro fotosyntézu je kromě slunce potřebná i voda a pokud ji túje nemá, začne chřadnout. Jestliže jste tedy túje v zimě ani jednou nezalili, to první, co musíte teď na jaře provést je pořádně je zalít, po zimě jsou totiž velmi vyprahlé. Zalévejte ale vždy v době, kdy nemrzne. Kromě vody vyžaduje túje také kyprou půdu. Dodáte-li jim tyto dvě základní věci, budou vám oblíbené jehličnany dělat velkou radost.
Kdy hnojit túje
Jak již bylo řečeno, túje nejsou na živiny až tak náročné. Pokud je letos vysadíte, již je hnojit nemusíte, protože již bývají přihnojené ze zahradnictví, kde většinou používají dlouhodobě působící hnojivo. Přihnojit je můžete třeba později nebo až příští rok na jaře a použijte k tomu nejlépe kapalné hnojivo určené pro jehličnany nebo postačí trochu kompostu. Na podzim ani v zimě už túje nepřihnojujte, vytvořily by totiž nové výhony, které by do zimy dostatečně nevyzrály a umrzly by.
Hnojivo musíte aplikovat správně, jinak uděláte více škody, než užitku
Mohlo by se zdát, že při hnojení nelze udělat žádnou chybu, ale to je velký omyl a mnoho pěstitelů se z této chyby již poučilo. Tou nejčastější chybou při hnojení především průmyslovými, granulovými hnojivy je, že je aplikujete na suchou půdu. V takové chvíli se hnojivo nerozpustí a živiny se ke kořenům ani nedostanou. Pokud ještě k tomu nedodržíte určené množství hnojiva, dojde k popálení kořenů. Takže při aplikaci pevných hnojiv musí být půda vlhká a nic nezkazíte ani tím, pokud po aplikaci hnojivo trochu pokropíte. I z tohoto důvodu se častěji využívají kapalná hnojiva, které zředíte s vodou a konví túje zalijete.
Na jaře túje zakraťte
Kromě toho, že túje na jaře dostatečně zalijete a případně přihnojíte, je vhodná doba k jejich řezu. Potřebujete-li tedy upravit živý plot či zakrátit vzrostlejší jedince, právě teď na jaře k tomu máte vhodnou příležitost.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.