Tupela lesní se s podzimem vybarví do zlatého až červeného hávu. Proč se výborně hodí do městských parků a zahrad

Opadavý listnatý strom pochází z východních oblastí Severní Ameriky a do Evropy byl přivezen v polovině 18. století. Pokud byste tupelu rádi viděli na vlastní oči, dříve, než se pro její zakoupení rozhodnete, pak několik stromů najdete vysázených například v dendrologické zahradě v Průhonicích. Jinak tupelu lesní můžete zakoupit i v několika internetových zahradnických obchodech.

Tupela lesní (Nyssa sylvatica)

Tupela dokáže růst jako strom se široce kuželovitou korunou s vodorovnými větvemi, jejichž konce bývají později svěšené, ale často toto pravidlo porušuje a vytvoří spíše tvar jakéhosi keřostromu, kdy ve spodní části dřevina vytvoří nízký kmen a koruna je pak několikanásobně rozvětvená. V původní domovině strom dorůstá do výšky až 30 m, ale v našich podmínkách to bývá jen 10-15 m. Do takové výšky však tupela dorůstá až po mnoha letech, jedná se o strom značně dlouhověký.

V mládí bývá koruna hustá, ve vyšším věku pak nepravidelně převislá. Kmen tupely je ve starším věku hluboce rozbrázděný a velmi dekorativní, stejně jako lesklé listy elipsovitého nebo obvejčitého tvaru. V létě mají listy tupely barvu svěže zelenou a strom je poměrně nenápadný, ale s příchodem podzimu se z šedé myšky stává královna karnevalu. Listy tupely se vybarvují nejprve do žlutých, později oranžových až červených nebo i vínových odstínů. Konečné podzimní zbarvení listů závisí na typu půdy, ve které tupela roste.

Tupela sice na jaře vykvétá, ale květy jsou nenápadné, žlutozelené barvy. To plody, které se na podzim na tupele objevují, jsou mnohem zajímavější, především pro ptactvo, které je rádo ozobává. Jsou to tmavě modré až modročerné peckovice.

Jak pěstovat tupelu lesní

V Severní Americe roste tupela lesní často v přímo bažinatých oblastech, stromu se tedy bude dařit v dostatečně vlhké, nevysychavé, kyselejší až neutrální půdě, nikdy ne v půdě zásadité. V sušší půdě tupela vyroste jen do menší výšky. Tupela má poměrně vysoké nároky na světlo a slunce, ve stínu roste ještě pomaleji. Řez tupely se provádí pozdě na podzim nebo na konci zimy. Tupela je plně mrazuvzdorná až do -34 °C. Kořeny tupely rostou do značné hloubky, strom špatně snáší přesazování. Proto kupujte pouze mladé stromy pěstované v kontejnerech.

Tupela lesní je ideální městský strom, protože jí nevadí nízký obsah kyslíku v půdě ani mírné zasolení půdy a dobře zvládá i znečištěné ovzduší. Tupelu většinou nenapadají žádní hmyzí škůdci.

Zdroj:https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=2225; https://www.vdberk.cz/stromy/nyssa-sylvatica/  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada