Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: za krásou, poznáním i pohádkami do Průhonického parku a zámku, kde se zabaví celá rodina

Nedaleko za Prahou, v obci Průhonice ve Středočeském kraji, se nachází přírodně krajinářský park s rozlohou 250 ha, který v roce 1885 založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, jež tvrdil, že k založení tak velkého parku jest potřebí i velké lásky: k rostlinám, k přírodě, k jejím krásám, k rodné hroudě. První písemné zmínky o vlastnících Průhonic pocházejí ze 70. let 13. století. Podle toho, jak moc jste zdatní chodci, si můžete zvolit vycházkový okruh, a to buď základní okruh, který měří 2,5 km a ujdete ho za necelé 2 hodiny a bez problémů ho zvládnou senioři a malé děti. Většina návštěvníků si volí střední cestu, která měří 5 km a ujdete ji za necelé 3-4 hodiny. No a pokud se hodně cítíte a milujete procházky krásnou přírodou, je pro vás ideální okruh třetí neboli vyhlídkový, který měří 10 km a ujdete ho zhruba za 5 hodin.

Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: navštivte voňavé zahrady a herbária rakouských klášterů

www.nkz.cz

Vzácné sbírky dřevin, rostlin a největší alpinum v Evropě

Hrabě Silva – Tarouca byl vášnivým milovníkem rostlin a v parku zkombinoval původní, domácí druhy s těmi cizokrajnými. Nachází se zde okolo 1800 cizokrajných druhů a velmi vzácná je rozsáhlá sbírka rododendronů, která čítá okolo 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech. Obdiv zaslouží také alpinum, které zaujímá plochu 8 ha a patří mezi největší přírodní alpina v Evropě. Sám hrabě Silva – Tarouca byl považován za významného pěstitele své doby, protože i díky svým cestám vytvořil rozsáhlou sbírku rostlin. Právě zde se nachází jedna z největších sbírek kosatců na světě a největší sbírka pivoněk a denivek v ČR.

Vyrobte si osvěžující nápoj z méně známých druhů rostlin: aloisie nebo agastache vás naprosto ohromí

www.nkz.cz

Voda kam se podíváš

Zahrada bez vodního prvku by nebyla ta pravá a toho si byl vědom i sám hrabě, když do rozsáhlého parku uvažoval o začlenění vody a vodních staveb. Jak se nechal slyšet sám hrabě Silva – Tarouca: „Park bez vody a bez velkých vodních ploch zvlášť by mi připadal velmi nedokonalý“. V parku jsou celkem 3 rybníky, a to rybník Podzámecký, který se nachází hned pod zámkem, rybník Labeška a rybník Bořín, který je v té nejvzdálenější části parku. Parkem dále protéká potok Botič a jeho přítoky Dobřejovického a Zdiměřického potoka. Okolo vodních ploch se vyskytuje množství vodního ptactva, především divoké kachny a volavky.

Kdy si můžete otrhat ovoce ze sousedova stromu a kdo uklidí spadané listí: u chráněných stromů je vše jinak

www.nkz.cz

Nezapomeňte se vyfotit v pohádkové chaloupce

Milujete pohádky? Věříme, že ano a touto kouzelnou chaloupkou vám uděláme radost. V Průhonickém parku a zámku se řada českých, ale i zahraničních pohádek natáčela. Mezi ty nejznámější patří například S čerty nejsou žerty, Plaváček, Ať žijí duchové, Až přiletí čáp královno, Kouzelný měšec a mnoho dalších. Pokud se vydáte prostředním okruhem v délce 5 km, tak dojdete k této české chaloupce, kde uvnitř na vás čeká překvapení v podobě kvízu, kde můžete otestovat své pohádkové znalosti. Velkou zajímavostí, především pro milovníky historie je, že před touto chaloupkou byl před mnoha lety vyfocen také arcivévoda Ferdinand d´Este s chotí Žofií. Roubenou chaloupku do parku nechal převést hrabě Silva – Tarouca a sloužila především pro rybniční hospodářství parku a jako zázemí v době honů a výlovů.  

Jaké letničky ještě stihnete vysadit? Ančičky i důbek naše babičky zbožňovaly

www.nkz.cz

V parku myslí i na ty nejmenší

Do parku se můžete klidně vydat i s dětmi, které se zde zabaví. Jednak je zde spousta úkrytů v podobě stromů a keřů, mohou vystoupat na Gloriet, ze kterého je krásný výhled a v Rybárně, která se nachází hned pod zámkem najdou malou hernu, kde se zabaví, ale také se zde něco naučí.

Jak na minimální údržbu zahrady: 7 fíglů, u kterých se nemusíte namáhat

www.nkz.cz

Do parku za krásou i poznáním

Děti i dospělí mohou navštívit volně dostupné expozice, které jsou zaměřené jednak na historii parku, ale i celkovou zahradní tvorbu a potom také na botaniku a přírodní vědy. Děti se zde opět naučí mnoho zajímavého o přírodě kolem nás a mohou si také zahrát na badatele, protože jsou zde pro ně připravené mikroskopy a malá laboratoř.

Proč nekvetou petúnie: 3 fígle, jak mít znovu záplavu květů

www.nkz.cz

A po procházce to chce odměnu

Až projdete celý park a zámek, nezapomeňte se také trochu odměnit a stavte se na výbornou kávu, zákusek či něco malého k snědku v místní Kavárně Castello. Mají také výtečnou točenou zmrzlinu a něco dobrého na zub si tady najde určitě každý z vás.

Průhonický park a zámek vás okouzlí již po samotném vstupu...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada