Vysaďte si šalvěj muškátovou: krásná bylinka je pro ženy silně aromatická, muži tuto vůni většinou nevnímají

Šalvěje jsou aromatické byliny, polokeře a keře, které tvoří samostatný rod v čeledi hluchavkovitých. V české přírodě najdete 6 původních druhů a jednoho spontánního křížence, z nichž nejznámější je šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata). Z nepůvodních druhů se u nás vyskytují i nejznámější šalvěj lékařská (Salvia officinalis) a oblíbená šalvěj muškátová (Salvia sclarea), která je zdrojem éterického oleje, využívaného v kosmetice. V minulosti zde bývala hojně pěstována a někdy na začátku 19. století byla objevena i volně rostoucí v naší přírodě.

Kterou z šalvějí si vysadit na zahradu?

www.nkz.cz

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)

Dvouletá nebo krátce vytrvalá šalvěj pochází z jižní Evropy, z oblasti kolem Středozemního moře a z jihozápadní Asie. Šalvěj muškátová tvoří přízemní listové růžice, ze kterých druhým rokem vyrůstá hustě chlupatá, až 120 cm vysoká, hranatá květní lodyha, která nese růžové, modré, fialové nebo bělavé květy a květní listeny se zeleným lemováním.

Muškátová šalvěj vytváří také dlouhý a široce rozvětvený kořen, díky kterému se jí daří dobře i na místech s kamenitou a suchou půdou, na plném slunci. Naopak déletrvající vlhko jí nevyhovuje, má sklon k zahnívání. Šalvěj muškátová upřednostňuje půdy vápenité a daří se jí i v poslední době velmi oblíbených prérijních záhonech se štěrkovým povrchem.

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

www.nkz.cz

Šalvěj muškátová je atraktivní pro hmyz

Květy této šalvěje se začínají rozvíjet od poloviny května a postupně nakvétají po celé léto, až do konce srpna. Hojně je opylují včely i čmeláci. Všechny šalvěje náleží mezi nejvýznamnější medonosné rostliny, jejichž vysazením na zahradě užitečný hmyz podpoříte.

Na co je dobrá šalvěj muškátová: léčivka i zdroj éterických olejů

V dřívějších dobách se šalvěj muškátová běžně užívala jako léčivka, společně s šalvějí lékařskou, ale v současnosti už se její využívání pro lékařské účely nedoporučuje, a to vzhledem k odlišnému obsahu léčivých látek. Muškátová šalvěj je však také zdrojem aromatických olejů využívaných v aromaterapii, zejména při nervových úzkostech a depresích.

Šalvěj: bylinka do okrasného záhonu

www.nkz.cz

Muži muškátovou šalvěj necítí, v parfémech ji přesto milují

Celá rostlina, stvol, listy i květy, je silně aromatická a je zajímavé, že ženy většinou tuto vůni vnímají příjemně, ale muži ji téměř necítí. Přesto, nebo právě proto je éterický olej z muškátové šalvěje častou součástí pánských parfémů a vod po holení. Do parfémů pro ženy se muškátový olej, tzv. Muscatel oil), nikdy nepřidává.

Průmyslově se využívá šalvěj muškátová k aromatizaci nepravých muškátových vín, nealkoholických nápojů a cukrovinek, ale také k ovonění tabáku.

Zdroj: primaliving.cz; encyklopedie.biooo.cz

Květy muškátové šalvěje se začínají rozvíjet od poloviny května
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada