Šalvěje jsou aromatické byliny, polokeře a keře, které tvoří samostatný rod v čeledi hluchavkovitých. V české přírodě najdete 6 původních druhů a jednoho spontánního křížence, z nichž nejznámější je šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata). Z nepůvodních druhů se u nás vyskytují i nejznámější šalvěj lékařská (Salvia officinalis) a oblíbená šalvěj muškátová (Salvia sclarea), která je zdrojem éterického oleje, využívaného v kosmetice. V minulosti zde bývala hojně pěstována a někdy na začátku 19. století byla objevena i volně rostoucí v naší přírodě.
Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
Dvouletá nebo krátce vytrvalá šalvěj pochází z jižní Evropy, z oblasti kolem Středozemního moře a z jihozápadní Asie. Šalvěj muškátová tvoří přízemní listové růžice, ze kterých druhým rokem vyrůstá hustě chlupatá, až 120 cm vysoká, hranatá květní lodyha, která nese růžové, modré, fialové nebo bělavé květy a květní listeny se zeleným lemováním.
Muškátová šalvěj vytváří také dlouhý a široce rozvětvený kořen, díky kterému se jí daří dobře i na místech s kamenitou a suchou půdou, na plném slunci. Naopak déletrvající vlhko jí nevyhovuje, má sklon k zahnívání. Šalvěj muškátová upřednostňuje půdy vápenité a daří se jí i v poslední době velmi oblíbených prérijních záhonech se štěrkovým povrchem.
Šalvěj muškátová je atraktivní pro hmyz
Květy této šalvěje se začínají rozvíjet od poloviny května a postupně nakvétají po celé léto, až do konce srpna. Hojně je opylují včely i čmeláci. Všechny šalvěje náleží mezi nejvýznamnější medonosné rostliny, jejichž vysazením na zahradě užitečný hmyz podpoříte.
Na co je dobrá šalvěj muškátová: léčivka i zdroj éterických olejů
V dřívějších dobách se šalvěj muškátová běžně užívala jako léčivka, společně s šalvějí lékařskou, ale v současnosti už se její využívání pro lékařské účely nedoporučuje, a to vzhledem k odlišnému obsahu léčivých látek. Muškátová šalvěj je však také zdrojem aromatických olejů využívaných v aromaterapii, zejména při nervových úzkostech a depresích.
Muži muškátovou šalvěj necítí, v parfémech ji přesto milují
Celá rostlina, stvol, listy i květy, je silně aromatická a je zajímavé, že ženy většinou tuto vůni vnímají příjemně, ale muži ji téměř necítí. Přesto, nebo právě proto je éterický olej z muškátové šalvěje častou součástí pánských parfémů a vod po holení. Do parfémů pro ženy se muškátový olej, tzv. Muscatel oil), nikdy nepřidává.
Průmyslově se využívá šalvěj muškátová k aromatizaci nepravých muškátových vín, nealkoholických nápojů a cukrovinek, ale také k ovonění tabáku.
Zdroj: primaliving.cz; encyklopedie.biooo.cz