Založte si nádherný barevný letničkový záhon za pár korun. Zkuste Ohnivý paprsek nebo Lednickou radost. Jsou to ty nejkrásnější

Doba se naštěstí mění a z letniček se naopak stávají hvězdy sortimentu. Jsou levné a založení květinového záhonu zvládne i malé dítě. A co víc, v poslední době, kdy roste tlak na snížení emisí CO2 si na nich ceníme, že je není třeba předpěstovávat několik měsíců ve vytápěném skleníku. Jejich nespornou výhodou totiž je, že je můžete vyset přímo na záhon a kromě zálivky nic jiného nevyžadují. 

Letničky, které budou plnit vázy po celé léto: jak se o ně postarat před řezem i po něm

www.nkz.cz

Vzorem je kalifornský mák

K přímému výsevu se hodí především letničky s krátkou vegetační dobou. Vhodné adepty nalezneme v místech, kde jsou extrémní klimatické podmínky, především sucho. Právě v suchých oblastech s nepravidelným a krátkým obdobím jarních dešťů dokáží takové květiny rozkvést během velmi krátké doby, úžasným příkladem může být třeba sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), které se také přezdívá kalifornský mák. Každý rokem obletí svět fotografie rozkvetlé louky právě s kalifornským mákem a vždy to způsobí velký rozruch. Druhy, kam patří třeba zmíněná sluncovka, vytvářejí velké množství semen s dlouhou klíčivostí a tak dokáží i několik let čekat na vhodné podmínky. A právě tyto druhy byly předmětem výzkumu šlechtitelů a nyní máme k dispozici rozmanitý a velmi bohatý sortiment druhů, které jsou nenáročné a zvládnou i extrémní podmínky.

Při založení záhonu si můžete zvolit, zda bude pouze jednodruhový (bude ho tvořit pouze jeden jediný druh nějaké letničky) nebo vícedruhový (zde bude více druhů letniček). Pro jednodruhový záhon, který bude kvést od léta do podzimu, lze doporučit dva druhy – ostálku (Zinnia), která dokáže vzdorovat i podzimním dešťům a měsíček lékařský (Calendula officinalis), který se lehce vysemeňuje a na záhoně je skoro nesmrtelný. Ostatní druhy letniček kvetou vcelku krátce, proto se začaly vyrábět směsi, kde se jednotlivé druhy střídají v květu a neustále se doplňují.

Osázejte truhlíky těmito rostlinami a všichni kolemjdoucí vám budou jen tiše závidět

www.nkz.cz

Tím vznikne úžasný, bohatě kvetoucí záhon plný barev a navíc za pár korun

Mezi stálice v letničkových směsích patří šater (Gypsophila), sluncovka (Eschscholtzia), máky (Papaver), ostálky (Zinnia) a astry (Callistephus). Druhová pestrost je i dobrým lákadlem pro včely a další užitečný hmyz, ale i pro motýly. Na květech je totiž stále nějaký návštěvník.

A jak takový levný záhon založit? Úplně jednoduše

Vyset si svůj vlastní letničkový záhon zvládne i malé dítě, koneckonců, právě děti vám mohou s výsevem pomáhat a pak se o vyseté letničky také starat. Výsevy se provádí od poloviny dubna, až do konce května, lze i první týden v červnu. Později již nevysévejte, to by vám letničky nestihly vykvést nebo by kvetly méně. Pozemek před výsevem odplevelte, je-li v horším stavu, můžete dodat substrát či tříděnou zeminu. Jelikož velikost semínek jednotlivých květin je různá, doporučuji smíchat směs s pískem. Směs si nasypte třeba do misky, promíchejte s pískem a tím docílíte jednak toho, že uvidíte, kam jste semínka vyseli a pak také toho, že neustálým promícháváním vám těžší semínka nepadnou na dno. Výsev provádějte tzv. „naširoko“.

Zapomeňte letos na muškáty, letničky našich babiček, zažívají „boom“. Vysázejte si ledovku nebo pilnou lízinku

www.nkz.cz

Po výsevu semínka zapravte hráběmi, jako u výsevu travního semene, uválcujte nebo v případě menší plochy stačí zhutnit plochu stranou lopaty, a zalévejte. Jakmile jsou letničky tak 5 cm vysoké, což je zhruba za 2-3 týdny, musíte svoji pozornost zaměřit na plevele, které ručně vytrhejte. Nejen, že kazí celkový dojem, ale hlavně se vám může v záhonu vysemenit a letničkám odebírat vláhu a prostor. Nebojte, jakmile letničky dorostou do konečné velikosti, jsou již natolik silné, že růst plevele sami potlačí.

Letničkové směsi jsou nenáročné na zálivku

Ta se doporučuje pouze do doby, dokud rostliny nedosáhnout výšky 15 cm a v období extrémního sucha. Přílišná závlaha spolu s vysokým obsahem živin v půdě může způsobit poléhání rostlin, takže s vodou ani s hnojením to v případě letniček opravdu nemusíte přehánět

Je libo Strakonickou louku, Ohnivý paprsek či Lednickou radost?

Sortiment nabízených letničkových směsí je rozmanitý a každý si určitě vybere svoji oblíbenou. Nicméně, mohu vám doporučit letničkové směsi, které jsou již roky osvědčeny a stále se těší velké oblibě. Možná i vy mezi nimi naleznete tu svoji.

Milujete–li jemné letničky s drobnými květy a hodně barevné, které navozují pocit rozkvetlé louky, potom si zakupte směs zvanou Strakonická louka.

Naopak směs tvořená z letniček s velkými květy se jmenuje Lednická radost, kdy základním barevným tónem je fialovorůžová barva, která se ve směsi objevuje v různých stupních sytosti a v nejsvětlejším tónu přechází až do bílé. Jako akcent je použita barva oranžová a s mírnou nadsázkou je nazývána zámeckou směsí. Upřímně řečeno, právě Lednická radost je za mne naprostá jednička.

Kvíz: Poznáte ty nejkrásnější záhonové letničky?

www.nkz.cz

Velmi barevně výrazná je směs zvaná Ohnivý paprsek, kde hlavní roli hraje krvavě červený laskavec (Amaranthus). Ze zahraniční produkce lze u nás zakoupit směs Equlibre, která se často vysévá na kruhové objezdy, ke křižovatkám, podél chodníků či cyklostezek a je tvořena z nižších druhů letniček.

Jestliže si stále nejste jisti, zda právě letničkové směsi jsou pro vás to pravé, nebo nevíte, kterou směs vybrat, navštivte v létě Dendrologickou zahradu v Průhonicích, kde letničkových záhonů naleznete, pro inspiraci, hned několik.

V případě letničkových záhonů zakládaných z přímého výsevu není problém si tuto krásu dopřát i doma a udělat tak radost nejen sobě, ale také včelám a motýlům. Věřte, že takové kouzelné barvy, které dokáží vykouzlit jenom letničky, rozhodně stojí za to.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada