Jaké dřeviny na balkon?
To, že jsou balkony tak nějak neodmyslitelně spjaty s kvetoucími balkonovými rostlinami, to je známý fakt. Pokud ale nemáte tolik času, abyste se péči o balkonové rostliny věnovali, můžete buď klasické balkonové rostliny nakombinovat s okrasnými dřevinami, nebo balkonové rostliny úplně vypustit a na balkoně pěstovat pouze okrasné dřeviny. Sortiment okrasných dřevin, vhodných pro pěstování v nádobě, je velmi bohatý a každý si vybere nejen podle orientace ke světovým stranám, ale hlavně dle osobní preference.
Stromky na kmínku jsou skvělou volbou na váš balkon
Chcete-li mít na svém balkonu nějakou větší dřevinu a mít pocit, že sedíte na zahradě, tou nejlepší volbou jsou dřeviny na kmínku, které dokáží celý prostor opticky zvětšit, a navíc pod nimi můžete pěstovat rostliny, které třeba nevyžadují přímé slunce. Výhodou dřevin na kmínku je, že jsou naroubované v určité výšce a vy si tak můžete zvolit takovou výšku dřeviny, která vám, a hlavně vašemu balkonu, bude vyhovovat. Dřeviny na kmínku jsou speciálně vyšlechtěné a není tedy třeba se obávat, že by se nějak více rozrostly. S těmito stromky tedy i na balkonu můžeme vytvořit velmi krásné kompozice, vytvořit stín jak pro nás, tak pro další rostliny. Jediné keře, které se na balkon moc nehodí jsou růže na kmínku, leda byste objevili beztrnnou variantu, protože byť by to růže na balkoně zvládly, díky svým trnům by vám znemožňovaly pohyb na balkoně. Mezi oblíbené patří třeba japonské vrby, olivovníky, jinany, jívy či čimišníky.
Stálezelené a panašované druhy dřevin budou na balkoně krásné i v zimě
Velmi oblíbené jsou stálezelené, a hlavně panašované druhy dřevin, které vám udělají parádu i přes zimu, kdy by stejně žádné balkonové rostliny již nekvetly. Výhodou takových dřevin je, že nemají příliš vysoké nároky na péči, pouze vyžadují pravidelnou závlahu a to především, máte-li balkon situovaný na jih, kam slunce pálí celý den. Další výhodou je, že stálezelené či panašované druhy lze dobře tvarovat řezem, takže pokud se vám zdá, že keřík narostl více, než je žádoucí, vezmete si zahradní nůžky a jeho tvar upravíte. Mezi ty nejkrásnější keře, které lze pěstovat na balkoně patří rozhodně brslen Fortuneův, který má několik kultivarů lišících se barvou olistění (žlutě panašovaný: Euonymus fortunei ´Emerald´n Gold a bíle panašovaný Euonymus fortunei ´Variegata´), zimostráz (Buxus sempervirens), cesmína (Ilex sp.), skimie, nižší azalky a rododendrony, vřesy nebo třeba hebe.
Jaké keře jsou vhodné na balkon
Pokud jste se rozhodli, že budete místo balkonových rostlin pěstovat v nádobě dřeviny, resp. nízké keře, je dobré vybrat i takové, které budou krásné, dekorativní a budete se na ně rádi dívat. Je to z toho důvodu, abyste na ně viděli při pohledu z domu a které vás budou lákat vyjít ven, na balkon. Patří sem především japonské javory s červenými listy a stejně dekorativními plody (pozor ale, japonské javory nemají rádi přímé slunce, takže se určitě nehodí pro pěstování na balkonech s orientací jih a jihozápad), olivovníky, blahovičník (Eucalyptus sp)., tavoly (s různě zbarvenými listy), hortenzie či nízké komule, ořechoplodce či nižší druhy tavolníků, například tavolník nízký (Spiraea bumalda ´Anthony Waterer´ či tavolník japonský Spiraea japonica ´Little Princess´).
Pokud nakombinujete druhy stálezelené s druhy opadavými, získáte velmi krásnou kompozici přímo na vašem balkoně. A pokud dané dřeviny doplníte travinami či trvalkami vhodných na balkony, bude vše naprosto dokonalé.
Jak se o dřeviny v nádobě starat
Na balkoně, bydlíte-li ve vyšších patrech, panují často extrémní podmínky, od spalujícího slunce, po různé nečistoty či silný vítr a mráz. Z toho důvodu je dobré, pokud dřevinám věnujeme péči, která začíná již výběrem pěstební nádoby. Ta by měla být dostatečně velká, aby kořeny měly dostatek místa pro svůj růst, ve větším množství půdy také dřeviny lépe přezimují. Hnojení u těchto dřevin není nutné, postačí jednou až dvakrát do roka, ale důležitější je spíše pravidelná zálivka. Tu můžete vyřešit automatickým závlahovým systémem. Závlaha je důležitá hlavně u stálezelených druhů přes zimu, kdy nemrzne. Chcete-li dřeviny zazimovat, postačí pod květináč podložit polystyrén nebo prkno, aby nestály na chladné zemi a nadzemní část v případě velkých mrazů a v závislosti na druhu obalit jutovým obalem.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.