Plevel nebude mít šanci: vysaďte do spár chodníčku i kamenné zídky odolné skalničky

Příjezdová cesta ze zámkové dlažby, nášlapné kameny na cestě mezi záhony i kamenná zídka vypadají chvíli po vybudování krásně a čistě, ale netrvá to dlouho a spáry začne obsazovat plevel. Pokud už vás nebaví spáry opakovaně a trpělivě čistit, pak do nich vysaďte nenáročné rostliny, díky kterým pro plevel nezbude žádné volné místo. Máme pro vás tipy pro místa suchá a na slunci i pro místa ve vlhčím polostínu.

Kameny do zahrady recyklujte nebo vybírejte z férové produkce

www.nkz.cz

Mechovce vysaďte do vlhké půdy v polostínu

Drobný, ale v žádném případě ne křehký mechovec (Cotula potentillina) je pouhých 3-6 cm vysoká skalnička, která dokáže během poměrně krátké doby vytvořit souvislé zelené koberce, které možná na první pohled budou připomínat mech, odtud i jméno mechovec, ale s mechem nemají ve skutečnosti nic společného, snad jen nízký vzrůst a odolnost. Mechovec zvládne i časté sešlapávání, a dokonce i kola aut, proto jej můžete vysadit například i mezi kameny či dlažbu na příjezdovou cestu ke garáži.

Kameny ve skalce: jak je vybrat a uspořádat

www.nkz.cz

Mechovec je nenáročná trvalka, má sytě zelené nebo zelenožluté lístky, které se na podzim vybarvují do načervenalých až bronzových tónů barev. Vykvétá od července až do začátku září sytě žlutými kvítky. Mechovci se bude dobře dařit, ať už jej vysadíte na plné slunce nebo do polostínu. V každém případě však potřebuje vlhčí, a také dobře propustnou půdu. Velmi dobře sice zvládne i delší období sucha, ale občasná zálivka jeho kondici jen prospěje. Je plně mrazuvzdorný do -17 °C, proto jej raději vysazujte na chráněné stanoviště.

Suchá zídka: zahradu rozčlení i podepře a poskytne domov mnoha živočichům

www.nkz.cz

Suchomilné rozchodníky snesou i sluneční úpal

Mezi kameny vysazujte jen nízké, skalničkové typy rozchodníků (Sedum forsterianum nebo Sedum album), které dorůstají do výšky asi 3-10 cm. V období květu, během července a srpna, se jejich výška zvýší až na 25 cm. Ztloustlé listy má rozchodník světle zelené, tmavě zelené, nažloutlé, a dokonce někdy i narůžovělé. Rozchodníky se velmi rychle rozrůstají, vytvářejí půdopokryvné koberce a mohou se využívat jako náhrada trávníku, k výsadbě do skalek, ale i na zelené střechy nebo do spár mezi dlažbou či kameny v suché zídce. Jedná se o plně mrazuvzdorné sukulentní rostliny, které dobře zvládají spalující slunce i téměř jakoukoliv kvalitu půdy, humózní i písčitou.

DIY: jak postavit přírodní suchou zídku

www.nkz.cz

Netřesky odolají vysilujícímu suchu i mrazu

Netřesky (Sempervivum) patří na našich zahradách mezi nejznámější a nejčastěji pěstované sukulentní rostliny, které vykvétají nevšedně krásnými kvítky v růžové barvě. Hodí se i do extrémních podmínek, k vysazení na zelené střechy, i do kamenných zídek, nemluvě o skalkách. Naši předkové dokonce věřili, že netřesk, vysazený na střeše domu, ochrání jejich obydlí před blesky, odtud i jejich název. Jen při vysazování netřesků mezi nášlapné kameny si musíte dát pozor, aby nášlapy byly dostatečně velké a nedocházelo tak k sešlapávání rostlin. Netřesky můžete vysadit do jakékoliv půdy, dobře zvládají úmorné sucho a velmi dobře přežívají i mrazy, až do -34 °C.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/technika-stavby/zahradni-stavby/suche-zidky-krasu-uzitek-zahrady/; https://www.moje-bydleni.com/suche-zidky-a-jejich-osazeni-inspirace-ktera-se-ujme/; https://hnojik.cz/netresk/

Odolné skalničky nedají plevelům šanci
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada