Rostliny ze zahraničí nevozte. Jde o suvenýr, který by vás mohl mrzet
Dovoz rostlin v jakékoliv podobě podrobně upravuje zákon o rostlinolékařské péči, a když si ho prolistujete, zjistíte, že přivézt si domů semínka, sazeničky nebo celé rostliny je trochu risk. Zákon jasně říká, za jakých okolností to je možné a upozorňuje, že bez tzv. rostlinolékařského pasu byste si domů neměli nic přivézt. Cílem je chránit zemědělství, lesnictví i tuzemské ekosystémy. Pokud zákon nebudete dodržovat, nejen že můžete být zdrojem budoucího zamoření české flory, ale také zaplatíte tučnou pokutu.
Proč se nesmí rostliny ze zahraničí dovážet do ČR?
Je to velmi jednoduché. S rostoucím turistickým ruchem, bujícím mezinárodním obchodem i naší lidskou nedisciplinovaností se zrychluje migrace rostlinných škůdců a chorob. V každé oblasti bojuje vegetace s něčím jiným a rozhodně není žádoucí, aby se s rostlinami přestěhovaly i jejich neduhy. Jako příklad můžeme uvést třeba obávanou bakterii jménem Xylella fastidiosa, která drancuje v Itálii, Francii a Španělsku oleandry. Ve velkém ohrožení jsou i staleté olivovníky v Chorvatsku, na kterých parazitují mšice dovezené nejspíš z jižní Ameriky v palmách.
Pro příklady nemusíme chodit nijak daleko. U nás bývá velkým problémem mandelinka bramborová, která k nám byla dovezená na přelomu 19. a 20. století ze Severní a Střední Ameriky.
Z dovolené si proto nic živého „zeleného“ nevozte. Pro klid duše i české přírody. Sázkou na jistotu jsou fotografie, které v sobě ukryjí i vzpomínky, videa nebo neživý suvenýr.
Kde pořídit exotické rostliny na zahradu?
Nebojte, nemusíte se ochudit o exotické rostliny, pokud jste jejich vyznavači. Odpadnou vám starosti s dopravou a nebudete riskovat pokuty. Většinu druhů exotických rostlin pořídíte i u nás, v zahradnictví nebo hobby marketech. Buď jsou sem dovezeny z jejich domoviny, ale legálně, kdy projdou přísnou kontrolou i karanténou, a vy si můžete být jisti, že si domů přinesete zdravou zeleň. Nebo jsou u nás vypěstované od semínka, a tím pádem také lépe adaptované na tuzemské podmínky. Důkazem toho je rostlinolékařský pas, dokument, který slouží k tzv. sledovatelnosti – kdyby se na rostlině objevil škodlivý organismus, je možné dohledat jeho původ a omezit šíření.
O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.
Zdroje: Zákon o rostlinolékařské péči