Vypěstujte si karambolu či avokádo a získejte krásnou, pokojovou rostlinu: stačí dodržet pár fíglů a vědět, jak na to

Pecky ani semínka z ovoce nevyhazujte

Největší radost máme z rostlin, které si můžeme sami vypěstovat, a to nejlépe ze semínka či pecky, které bychom jinak vyhodili. S trochou trpělivosti a péče získáte krásné rostliny, které vám, budete-li mít štěstí, nejspíše budou plodit za pár let, nicméně i tak to úsilí rozhodně stojí za to. Poradíme vám, jak si namnožit karambolu nebo oblíbené avokádo.

Karambola nebo avokádo jsou krásné, pokojové rostliny

Kde se pěstuje karambola

Karambola je exotické ovoce ve tvaru hvězdičky a v každém plodu najdete 5 až 10 semínek, která vypadají jako semena okurky. Chcete-li získat semínka nepoškozená, nekrájejte plod napříč do hvězdičky, jako jste zvyklí při běžné konzumaci, ale rozkrojte ho podélně. Semena vyndejte z dužniny a dejte do sklenice s vodou, kde je nechte nakvasit. Tím se ze semen uvolní zbytek dužniny, pak semena propláchněte v sítě, aby byla čistá. Jakmile je osušíte, ihned je vysejte, zalijte a květináč zakryjte igelitovým sáčkem pro udržení vlhkosti. Optimální teplota pro klíčení je kolem 25-30 °C, bude klíčit i při běžné pokojové teplotě, jen klíčení bude trvat déle. Teplota však nesmí klesnout pod 18 °C.

Kdoule a kdoulovec: nezaměňujte je, každý má své kouzlo a využití. Naučte se rozeznat jejich zásadní rozdíly

www.nkz.cz

Jaké má karambola nároky: miluje hlavně slunce

Karambola vyžaduje dostatek slunce a světla, takže klidně naklíčené rostliny umístěte na jižní parapet. Vyžaduje také pravidelnou, ale mírnou zálivku, karambola nesnáší přemokření. Rostlinu nikdy neletněte, vždy ji pěstujte pouze v bytě. Jedinou možností je skleník, kam ji můžete přemístit v létě, ale teplota zde musí být neustále nad 18 °C.

Proč vám kokosová palma doma neporoste: důvody, které vám obchodníci neřekli

www.nkz.cz

Oblíbené avokádo: vyhodit pecku by byl hřích

Avokádo je velmi oblíbené ovoce, které má všestranné využití v kuchyni. Plod avokáda ale musí být dostatečně zralý, ne přezrálý. Plod avokáda rozřízněte napůl a vyndejte pecku. Je-li avokádo zralé, půjde to skoro samo. Pecku hned zasaďte do směsi rašeliny a písku, přičemž květináč zvolte raději větší, a to z toho důvodu, že avokádo nemá rádo přesazování. Pecku zasaďte špičkou nahoru a to tak, aby špička vyčnívala trochu z půdy. Někdy se může stát, že semeno je kulaté a není tak jasně zřetelná špička, v tom případě položte pecku na vlhký substrát, počkejte až začne klíčit a pak ji teprve zasaďte.

Jmelí: vypěstujte si tuto rostlinu s magickou mocí na vaší zahradě. Tohle o něm možná nevíte

www.nkz.cz

Jak se dále starat o zasazenou pecku avokáda

Jelikož se, podobně jako u karamboly, jedná o teplomilnou rostlinu, vyžaduje avokádo ke klíčení teplotu minimálně 25 °C, přičemž mladá rostlinka se objeví zhruba za měsíc. Substrát je třeba udržovat neustále vlhký. Ze začátku roste mladá rostlinka velmi rychle a najednou v růstu výrazně zpomalí, což je ale v pořádku. Avokádo vyžaduje dostatek světla, ale nikdy ho nesmíte vystavit přímému slunečnímu záření. Zálivku potřebuje mírnou, ale pravidelnou, přičemž v létě a v suchých bytech ocení pravidelné rosení. Dejte si ale pozor, aby půda nebyla příliš přemokřená, v tom případě avokádu ihned hnědnou listy.

Kdy plodí rostliny vypěstované ze semen

Jestliže si namnožíte své oblíbené ovocné druhy, budete také přemýšlet nad tím, zda se někdy dočkáte také svých oblíbených plodů. Rostliny vypěstované ze semen většinou kvetou a plodí až po několika letech, nejdříve asi po šesti letech. Určitě ale nečekejte, že plodů bude nějak moc, spíše tak na ochutnání. Dobrou zprávou ale je, že rostliny ze semen, vám budou dělat radost jako netradiční pokojové rostliny, které vždy upoutají pozornost svým exotickým vzhledem.

Vyrobte si jednoduchý závěsný věnec na dveře: vypadá krásně, je za pár korun a zvládne ho každý

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada