Sníh zahradě pomáhá i škodí. Odkud bílou peřinu odebrat a kam ji naopak přidat

Co dělat se sněhem na zahradě?

Mrazivá zima bez dostatku sněhových srážek je pro přírodu a samozřejmě i pro vaši zahradu tou nejhorší variantou. Tzv. holomrazy jsou pro naše rostliny učiněná pohroma. Pokud však mrazy doprovází i bohatá sněhová nadílka, která funguje jako velice účinný tepelný izolant, tak se většinou mrazů bát nemusíte. Stačí jen vědět, kde je sněhu nejvíce potřeba a odkud jej naopak setřást či odházet.

Podle legendy dostal sníh barvu od sněženky, a proto jako jediná smí kvést i na sněhu

www.nkz.cz

Sníh jako izolant proti mrazu

Sníh má především za úkol chránit choulostivější rostliny před mrazem. Chrání kořeny rostlin v půdě před promrznutím, protože pod vrstvou sněhu se teplota v půdě udržuje nad bodem mrazu i při velmi silných mrazech. Chrání také zelené části stálezelených rostlin před zimním vysycháním.

Sníh jako ochrana před sluncem

I uprostřed zimy dokáže slunce přes den natolik hřát, že rozdíl mezi denními teplotami nad bodem mrazu a nočními mrazy je natolik velký, že dochází k nevratnému poškození jemných pletiv v listech stálezelených rostlin či v kůře stromů. Dochází pak k jejich potrhání, čemuž dokáže sněhová pokrývka velmi efektivně zabránit.

Vítr a těžký sníh láme větve stromů. Kdy a jak je zachránit, nebo odstranit?

www.nkz.cz

Sníh chrání půdu před erozí

Holou, především svažitou půdu bez sněhové pokrývky ohrožují silné zimní deště i větry, které odplavují svrchní vrstvy půdy.

Sníh zadržuje vláhu v krajině

Při postupném jarním tání sněhu zůstává v půdě mnohem více vláhy, než kolik se jí v ní dokáže udržet při prudkých deštích. Sníh zajišťuje rovnoměrné zásobení půdy vláhou.

Jak se starat o trávník v zimě: vyvarujte se těchto 3 nešvarů, jinak budete hořce litovat

www.nkz.cz

Kde sníh v zahradě škodí, pozor na sněžnou plíseň

  • Velké nebezpečí představuje sníh pro větve stromů a keřů. Jeho vysoká hmotnost může způsobovat jejich polámání, proto sníh z větví raději opatrně oklepávejte.
  • Tíha sněhu dokáže také poškodit skleníky a fóliovníky. Přiměřená vrstva izoluje, ale příliš vysoká by mohla konstrukce poškodit.
  • Sníh není potřeba ani na okrasném trávníku. Tráva zvládne zimu i bez důkladné sněhové peřiny, která by naopak mohla způsobit tzv. sněžnou plíseň. Tu způsobuje houba jménem hlívenka sněžná, která vytváří na trávnících bělavé, narůžovělé nebo hnědavé skvrny. Plíseň napadá kořeny travin, dochází k zahnívání jejich kořenů a k postupnému odumírání rostlin. Šíření této choroby by mělo zabraňovat moření trávníkového osiva.

Jehličnany v zimě hodně trpí: dopřejte jim správnou péči, jinak o ně na jaře přijdete

www.nkz.cz

Záhonům i kompostu sníh jenom prospěje

  • Sníh z trávníku i oklepaný sníh z větví stromů na druhou stranu velmi ocení vaše záhony, ať už ty s okrasnými trvalkami, prázdné záhony či záhony se zimní zeleninou. Pokud hrozí mrazy a sníh v zahradě chybí, nezbývá nic jiného, než choulostivější rostliny chránit chvojím nebo netkanou bílou textilií. Dostatek sněhu však jejich funkci plně zastoupí, ochrání trvalky i zimní zeleninu, jako je kapusta, pórek či česnek, před mrazy, a ještě jim dodá tolik potřebnou vláhu.
  • Sníh také přihrnujte ke kořenům stromů a keřů. I zde bude nejprve chránit kořeny proti promrznutí a na jaře jim dodá potřebnou závlahu.
  • Sníh můžete přihodit na kompost, kde pomůže udržet vyšší teplotu, při které budou v kompostu pokračovat rozkladné procesy i během nízkých teplot.

Vřesovec darlejský kvete i pod sněhem: tyto kultivary jsou nejkrásnější

www.nkz.cz

Zahrada pod zimní sněhovou přikrývkou je krásná, ale potřebuje i trochu péče
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada