Jak a proč pěstovat kadeřávek?
I v zimě je možné zajít si na zahradu pro čerstvou zeleninu, pokud tedy budete pěstovat ty správné druhy. Výhodou u této zeleniny je to, že díky nízkým teplotám má mnohem lepší chuť a nedochází k úbytku vitamínů.
Tyto druhy se většinou vysévají během léta a teď v zimě je sklízíme. Mezi nejčastější zimní trio přitom patří především zimní odrůda póru, růžičková kapusta a kadeřávek. A právě kadeřávek (Brassica oleracea var. sabellica) nebo také jarmuz, na pár let zmizel z našich zahrad, aby se mohl v plné parádě vrátit. Trochu vám ho představíme, protože kadeřávek prostě na své zahradě musíte mít.
Co s kadeřávkem v zimě?
Pokud je kadeřávek dostatečně vyzrálý a vzrostlý, snáší mrazy až do -12 °C. Vysévá se v druhé půlce jara, díky čemuž ho můžete sklízet celou zimu, a je ještě otužilejší než růžičková kapusta. Kadeřávek patří do listové zeleniny a používáte či konzumujete ho podobně, jako třeba salát nebo špenát. I během zimy si tak můžete postupně odřezávat listy, a to zhruba od poloviny zimy až do jara, přičemž je nejlepší začít s jejich ořezem odspodu. Nejchutnější jsou listy ve chvíli, kdy přejdou mrazem, jsou neskutečně křehké a křupavé.
Jak kadeřávek zpracovat?
Jak již bylo řečeno, je to listová zelenina, takže se z něj dělají různé saláty, přílohy nebo třeba smoothie. Důležité je, konzumovat ho co nejvíce čerstvý, bez teplené úpravy, protože si tak udrží mnohem více vitamínů a cenných látek. Kadeřávek lze ale i tepelně upravit stejně jako špenát, a díky nízké kalorické hodnotě je pak vhodný ve chvíli, kdy potřebujete shodit nějaké to přebytečné kilo.
Správná úprava před konzumací
Aby vám kadeřávek chutnal co nejvíce, před přípravou odřízněte tuhé řapíky a silnější žebra. Listy pak povařte pár minut v malém množství mírně osolené vody nebo ponechte 5 až 10 minut v páře. Kadeřávek se nerozvaří ani při delším vaření, ale čím je tepelná úprava kratší, tím více si zachová živin a je křehčí. Takto upravené listy pak promíchejte s trochou olivového oleje, kapkou octa nebo citronu, přidejte dle chuti bylinky a sůl a získáte velmi chutnou a zdravou přílohu, která se hodí k masu, k různým zeleninovým směsím nebo k pečené dýni.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.