V zahradě se setkáváme s pojmem textilie, stínovky či sítě a je jasné, že se pokaždé jedná o něco jiného s rozdílným využitím. O využití textilií jsme vás na našich stránkách již nedávno informovali, nyní zaměříme svoji pozornost na stínovky a sítě.
Stínovky: jejich hlavní funkce jim dala název
Stínící zelené sítě neboli stínovky jsou husté sítě, které oceníme na zahradě bez přirozeného stínu, což bývá především v případě, kdy zahradu teprve budujete nebo jste sice stromy už vysadili, ale ty prozatím nevytvořily dostatečně širokou korunu. Stínovky zakryjí plot a vytvoří požadované soukromí, zeleň mezitím doroste a pak ji klidně z plotu můžete odstranit. Přistínění pomocí stínovky oceníte hlavně v době vysokých teplot, které panují v létě, kdy vyséváme třeba salát či ředkvičky na záhon nebo vysazujeme sazenice.
Sítě proti ptákům: povinná výbava každého pěstitele
Chcete-li se dočkat úrody a mít dostatečnou sklizeň, musíte být buď rychlejší, než okolní ptactvo, nebo si právě pořídit sítě proti ptákům. Ono, ptáčky na našich zahradách vítáme, milujeme jejich zpěv, dokonce nám pomáhají regulovat škůdce, nicméně jakmile začnou zrát plody borůvek, rybízů či jahod, začíná boj o čas. Vy, co jste díky mlsným ptákům přišli o veškerou úrodu, mi jistě dáte za pravdu, že tady končí veškerá legrace. Pokud tedy chcete alespoň jednou ochutnat sladké plody ze své zahrady, včas přes keře či záhony s plodinami přehoďte síť proti ptákům a dole ji pořádně upevněte, to proto, že třeba takoví kosáci si umí nalézt i malou skulinku a ke sladké odměně se vždy dostanou. Nechcete-li utrácet za sítě, stejný účel splní obyčejná záclona do oken.
Protierozní sítě: ochrání i vyživí
Máte-li pozemek ve svahu, kromě půdopokryvných druhů rostlin, které svými kořeny svah zpevní, je vhodné použít protierozní síť, rohož či georohož. Jedná se o sítě z přírodních kokosových nebo jutových vláken, které sice nezabrání růstu plevelů, ale účinně zpevňují svahy či břehy jezírek. Přímo do nich se pak vysazují vhodné rostliny, které jakmile prokoření, ve spojení s rohoží svah ještě více zpevní. Síť se zhruba do pěti let rozloží, a ještě půdu přihnojí. Georohože se tedy používají nejen ke zpevňování svahů, ale zároveň poskytují ochranu před půdní erozí, chrání osivo a napomáhají k obnovení vegetace.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.