Blíží se doba pro výsadbu bobulovin: díky těmto trikům při výsadbě se brzy dočkáte obří úrody

Ačkoliv pro školáky není konec léta příliš oblíbené období, pro nás, zahradníky, je to naopak šance obohatit si svoji zahradu o další přírůstky. Během září až října totiž budou zahradní centra opět praskat ve švech, a to nejen díky podzimním rostlinám, ale především díky pestrému sortimentu ovocných dřevin. Právě pozdní léto a začátek podzimu je optimálním obdobím pro výsadbu bobulovin či drobného ovoce. Důležité ale jen nejen vybrat tu správnou odrůdu, ale také správné stanoviště pro její pěstování. Přece jen, na jednom stanovišti poroste více let a z toho důvodu je výběr a příprava správného místa v zahradě velmi důležitý.

Nejkrásnější keř pochází z Číny: zimolezka je sestra zimolezu a oživí každou zahradu

www.nkz.cz

Co všechno patří do bobulovin

Stále se, a to i v odborné literatuře, zaměňují bobuloviny s drobným ovocem, přitom rozdíl mezi těmito druhy je patrný již z názvu. Mezi bobuloviny tak řadíme ovocné keře, jejichž plodem je bobule, tzn., rybíz, angrešt, borůvky, brusinky či vinné réva. Kdežto mezi drobné ovoce patří například jahody, maliny či ostružiny.

Sklizeň máku musí být provedena správně, jinak se výrazně sníží jeho skladovatelnost: u hleďáků je sklizeň odlišná

www.nkz.cz

Angrešt může být i bez trnů

Angrešt ať již bílý nebo červený je velmi oblíbeným ovocem. Jediné, co může kazit jeho oblíbenost v pěstování a co také mnoho pěstitelů odrazuje jsou jeho trny. Ty znesnadňují nejen sklizeň plodů, ale také nutný každoroční řez, který se provádí velmi brzy na jaře. Naštěstí jsou dnes již zcela běžně k dostání beztrnné odrůdy, což se týká třeba i ostružin, takže není žádný důvod se pěstování tohoto ovoce vyhýbat. Až budete vybírat odrůdu angreštu na vaši zahradu, vždy vyberte takovou, která bude také odolná vůči houbovým chorobám, přičemž tím největším problémem u angreštu je padlí angreštové, které při silném napadení znehodnotí celý keř a znemožní nám tak konzumaci plodů. Dle odrůdy pak angrešty zrají během června.

Teplomilný oleandr se až překvapivě snadno pěstuje. 3 metody, jak oleandr množit

www.nkz.cz

Jak správně vysadit bobuloviny

Nejvhodnější doba pro výsadbu bobulovin je tedy v pozdním létě a na podzim, kdy máte možnost i dobrého výběru v nabízeném sortimentu. Vždy nakupujte pouze kontejnerové keře, které se velmi dobře ujímají. Vyhloubíte dostatečně velkou jámu, na dno jámy dejte výživný substrát nebo trochu kompostu a rostlinu vyklepněte z květináče. Pokud rostlinu máte problém z květináče vyndat, problémem bývají prorostlé kořeny, které vyčnívají z otvorů na dně květináče. Postačí zahradními nůžkami kořeny na dně květináče přestřihnout a uvolnit tak rostlinu z nádoby. Výsadbu provádějte tak hluboko, aby kořenový náběh byl dostatečně hluboko v zemi, což platí hlavně u rybízů a angreštů, u kterých hlubší výsadbou podpoříme tvorbu nových výhonů rašících z půdy. Důležité je kořenový bal před výsadbou dostatečně rozvolnit, aby nové kořeny dokázaly rychle prorůstat do okolní půdy. Po výsadbě pak nezapomeňte na dostatečnou závlahu a v pravidelné závlaze pokračujte do doby, než keř zakoření. Bobuloviny většinou plodí již další rok, takže pokud se nic zásadního nestane, i vy se v příštím roce dočkáte sladké odměny.

Na slivoních často řádí tito dva roztoči: jako ochrana stačí jedna triviální věc, která vás vůbec nic nestojí

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada