Bulvy celeru: jak je sklízet a skladovat, aby vám vydržely co nejdéle. Vyzkoušejte osvědčený postup

Celer bulvový má dlouhou vegetační dobu (cca 140 dnů) a jeho bulvy dorůstají až na podzim. V záhonu by měly tudíž zůstat co nejdéle, nesnášejí však mráz. Sklízí se proto v říjnu. Více než kalendářem se při sklizni ale řiďte aktuálním počasím. Pro snazší sklizeň je totiž nejlepší sušší půda, která jde od bulev snadno oddrolit. 

Jak pěstovat celer, aby měl co největší bulvy

www.nkz.cz

Z bulev odstraňte listy, srdéčko ponechte

Z kořenové zeleniny se celer bulvový sklízí jako první, protože bulvy se nacházejí částečně nad povrchem půdy, a případný mráz je tak ohrožuje nejvíce. Ke sklizni použijte rýč nebo rycí vidle, nikdy bulvy nevytahujte z půdy jen tahem za listy. 

Z vyrytých bulev oddrolte půdu a bulvy roztřiďte na velké, zdravé a nepoškozené, které uskladníte, a drobné či poškozené, které co nejdříve zpracujete. Z bulev k uskladnění olámejte nebo ukruťte vnější listy, ponechte jen srdéčko s těmi nejmladšími. Listy odstraňujte ručně, nepoužívejte k tomu nůž nebo nůžky. Těmi však můžete zkrátit kořeny bulev – doporučuje se na 2–4 cm. 

V písku nebudou bulvy celeru vysychat

Nejlepší způsob uskladnění bulev celeru je jejich uložení do vlhkého písku. Připravte si proto neděravé bedničky (spíš nižší než vyšší) a nasypte do nich vrstvu čistého písku. Do něj postavte bulvy tak, aby se navzájem nedotýkaly a v písku byla umístěna jen spodní třetina bulev

Sklep ke skladování celeru by měl být vlhčí s teplotou do 5 °C. Písek v bedýnkách udržujte stále mírně vlhký – při odběru bulev (řiďte se při něm stavem srdéček – uvadající spotřebujte dříve) nebo při kontrole jejich zdravotního stavu ho můžete jemně vlhčit (neměl by být ale mokrý). Díky vlhkému písku bulvy celeru nevysychají a vydrží ve sklepě až do jara. 

Jak pěstovat křen jako víceletou zeleninu

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada