Co byste neměli při podzimním úklidu zahrady podcenit? Pokud zanedbáte důležitou činnost, škůdců a chorob stromů se nezbavíte

Opadávání listí – abscise - je přirozený proces., který má několik biologických důvodů. Slouží stromům jako forma obrany před obdobím, ve kterém bude málo slunečního světla, zato sníh, mráz, a proto pro stromy i málo vláhy.

Proč listy opadávají?

Listnaté stromy na podzim v řapících svých listů začínají produkovat speciální vrstvu buněk, která postupně zabraňuje přístupu vody a živin do listů. Listy ztrácí svoji zeleň (chlorofyl), což způsobuje, že nejsou schopny během chladného zimního období fotosyntetizovat (vytvářet energii ze slunečního světla). Objevují se jiné pigmenty (např. karotenoidy a antokyany). Listí žloutne, červená a zabarvuje se do dalších atraktivních barev. Nakonec se list od větve oddělí a spadne.

Jak připravit vřesy a vřesovce na zimu? 2 podmínky pro jejich bezpečné přezimování a co s nimi nesmíte udělat

www.nkz.cz

Proč se stromy zbavují na podzim listí

Opadávání listů u listnatých stromů je na podzim zcela přirozený proces, neboť v zimě nemají dostatek slunečního světla a tepla. Pokud by listy na stromech zůstaly, mohlo by snadno dojít k poškození samotného stromu – sníh, voda a mráz by natolik zvýšily hmotnost listů, že ty by pak svojí vahou strom rozlámaly. K podobnému poškození by také přispěly zimní prudké větry. Shazování listí také pomáhá minimalizovat ztrátu vody, protože jejich ztrátou se zásadně zmenšila plocha, ze které by se voda odpařila. Navíc si strom na zimu živiny začne stahovat ke kořenům.

Mají se spadlé listy na podzim shrabovat?

Otázkou častého sporu mezi zahradníky je, zda na podzim shrabovat či neshrabovat spadané listí. Někteří totiž tvrdí, že spadané listí zetlí a je přirozeným zdrojem živin pro stromy v následujícím roce. Jiní tvrdí, že listy je třeba shrabat, ale ponechat v zahradě na vhodných místech - například jako mulč, kterým se dají přihrnout a před zimními mrazy přikrýt některé citlivé rostliny.

Kdy se vytahují mečíky ze země? Co nesmíte udělat, abyste je nezničili

www.nkz.cz

Proč vyhrabáváme  listí z ovocných stromů ze zahrady

Z vlastní dlouholeté zkušenosti doporučujeme spadané listí ovocných stromů pečlivě vyhrabat a ze zahrady uklidit a odvézt. Důvodů je hned několik:

  • Listnaté stromy mohou trpět nejrůznějšími chorobami (rez hrušňová, kadeřavost broskvoní). Listy napadené těmito a podobnými chorobami si v zahradě rozhodně nenechávejte.
  • Listy ovocných stromů, ať chceme či ne, poskytují vhodný úkryt nejrůznějšímu savému hmyzu. Ten v „pohodlí“ shrabaného listí snadno přezimuje a na jaře o to rychleji napadne pupeny rozvíjejících se nových listů.
  • Ovocné stromy jste v průběhu sezóny zřejmě několikrát museli ošetřit chemickými postřiky. I to listy znehodnocuje, a proto byste je měli po opadání vyhrabat a vyvézt.

Co je babyka? Jistě, vyjmenované slovo po „b“. Jak ale vypadá a co to vlastně je?

www.nkz.cz

Vlastní zkušenost s vyhrabáváním listí

Vyhrabávat či nevyhrabávat spadané listí je jistě věcí názoru. My vám nabízíme postupy založené výhradně na vlastní zahrádkářské zkušenosti. A ta nám říká: listí z ovocných stromů se na podzim má pečlivě vyhrabat a vyvézt. A když už budete u toho shrabování, nezapomeňte také velmi pečlivě vyhrabat zbytky spadaného ovoce. Pecky a jádra jsou vítaným zimním útulkem pro nejrůznější nežádoucí hmyz. Například červivost je jedním z důsledků nedbalého vyhrabání třeba švestek. Důležité je také odstranění zbylých plodů na stromě, abyste zabránily šíření patogenů.

Zdroje: autorský text

Podzimní úklid zahrady se neobejde bez hrabání listí
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada