Papriky patří mezi oblíbenou plodovou zeleninu, která je ale náročná na teplo a světlo
Kdo jednou ochutnal vlastnoručně vypěstovanou papriku či jinou zeleninu, málokdy pak kupuje zeleninu v obchodě, protože ta často nemá vůbec žádnou chuť. Jestliže jste si zamilovali plodovou zeleninu, především papriky, rajčata a okurky, bez kterých se neobejde žádný zeleninový salát, tak s paprikami musíte začít už teď. Zkuste dodržet následujících 10 zásad jejich pěstování a uvidíte, jakou budete mít letos úrodu.
1. Jak na urodu paprik: základem úspěchu je vhodný substrát
Jak již jsme několikrát na našich stránkách i v časopisu psali, nikdy na výsevy nepoužívejte již jednou využité substráty. To by bylo možné pouze v případě, že byste si dali tu práci a pořádně ho vydezinfikovali. Mnohem jednodušší a levnější je zakoupit substrát nový, říká se mu výsevní nebo také množárenský, který má upravené pH v rozmezí od 6-8. Ve výsevním substrátu nejsou žádné živiny, není jich totiž třeba, vše potřebné má nová rostlinka přímo v semínku. Je-li substrát méně prodyšný, lze přimíchat ještě trochu perlitu.
2. Není kam spěchat: leden využijte na plánování a inspiraci
Ačkoliv se hned po Vánocích všichni tetelíme blahem a čekáme, až budeme moci vysévat první semínka, nespěchejte a nechtějte vše uspěchat. V lednu se jen inspirujte, plánujte a vybírejte ty správné odrůdy a druhy, které budou chutnat celé rodině.
3. Kdy nejpozději zasadit papriky
Nejvhodnější doba pro výsev paprik je až druhá polovina února či začátek března. Je to dáno tím, že už je dostatek světla, protože dny se pomalu protahují a to malým, klíčícím rostlinkám velmi prospěje. V opačném případě, pokud byste vysévali již na začátku února byste museli rostlinkám přisvětlovat, a to není úplně finančně výhodné.
4. Jak zasadit semínka z papriky
Jakmile semínka vysejete, zakryjte je slabou vrstvou jemně prosátého substrátu. Při výsevu pamatujte na to, že rostlinky potřebují dostatek místa pro svůj vývoj, vysévá se zhruba 1 semínko na 1 cm2.
5. Co potřebují papriky
Kromě světla vyžaduje paprika ke klíčení docela vysokou teplotu, optimum je 26 –30 °C, což bývá někdy problém, nicméně se snažte, abyste jim neposkytli příliš nízké teploty. Teplota je do doby, než se objeví děložní lístky ještě důležitější, než světlo. Mají-li teplo, voda se bude rychleji odpařovat, je tedy důležité substrát udržovat stále vlhký, nejlépe rozprašovačem.
6. Už se objevily děložní lístky? Tak snižte teplotu
Jakmile se začaly objevovat děložní lístky, snížíme teplotu na 20-22 °C přes den a kolem 15 °C postačí v noci.
7. Nastal čas na přepichování
Optimální čas na přepichování do květináčků či větších sadbovačů nastává ve chvíli, kdy se objevují pravé lístky. Při přepichování buďte velmi opatrní, ať nepoškodíte kořínky sazeniček, které jsou prozatím velmi křehké. Sazeničky tedy berte spíše za listy, než za kořeny.
8. Udržujeme optimální podmínky pro růst a vývoj rostlin
Nyní, po přepichování, necháme mladé sazeničky růst. Neustále hlídáme, zda mají optimální teplotu, přes den přibližně 22 °C a v noci kolem 15 °C, zda mají dostatek světla (pozor na okenní rámy) a substrát je neustále vlhký.
9. Pozor na přemokření
Papriky jsou sice náročné na vodu, ale s vodou to nesmíte úplně přehánět, protože papriky nesnáší přemokření, to ostatně všechny sazenice. Takže lepší je, pokud necháte substrát občas mírně vyschnout, než že budete papriky pěstovat jako rýži.
10. Vysazujeme pouze zdravé a silné sazenice
Jak poznáte, že můžete sazenice vysadit třeba do skleníku? Zdravá sadba je pevná, všechny části jsou zdravě zelené, má dobře vyvinuté kořeny a má nasazená květní poupata. Pokud by se stalo, že jsou sazenice již přerostlé, otrhejte všechny kvetoucí květy včetně malých plodů, jinak by se rostliny zbytečně vysilovaly, a to se úplně nehodí. Vysazujeme-li do venkovních záhonů, sazenice zhruba týden před výsadbou začneme postupně otužovat.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.