Chilli papričky vzrůstají na oblibě, i ty si můžete vypěstovat sami
Jaké jsou druhy paprik
Máte-li již připravené sadbovače, květináčky a vhodný, výsevní substrát, je nejvyšší čas poohlédnout se po jednotlivých druzích zeleniny, kterou letos hodláme pěstovat. Vypěstovat si svoji sadbu má hned několik výhod, nejen, že ušetříte pořádné peníze, ale hlavně si vyberete odrůdu, kterou chcete a máte jistotu, že sadba bude zdravá a silná. Plodová zelenina se těší největší oblibě, vždyť kdo jednou ochutnal doma vypěstované rajče, okurku či papriku, ten už je v obchodě nikdy nekoupí. A právě papriky se musí vyset jako první, a to během února. Pokud jste se již poohlíželi po paprikách, určitě jste zjistili, že není jenom jedna paprika, ale nabídka této plodové zeleniny je velmi rozmanitá, od malých, chilli papriček až po odrůdy rozměru XXL s obřími plody. V pozadí nestojí ani různá barevná škála paprik, od červených, po fialové až černé. Jak se tedy v paprikách vyznat a která je která?
1. Kvadratická paprika
Jedná se o papriku se sladkými a chutnými plody, se silnou stěnou, které jsou určeny převážně pro pěstování ve skleníku. Na pěstování jsou docela náročné, vyžadují nejen pravidelnou závlahu, ale také živiny a teplo. Příkladem je třeba odrůda Kubista se šťavnatými a velmi chutnými plody.
2. Papriky jehlancovité
Těmto paprikám se říká maďarské, protože právě Maďarsko je považováno jako paprikářskou velmoc a těmto paprikám dala název. Nicméně sem patří mnoho českých odrůd. Tento druh paprik má jehlancovitý tvar plodu na konci se zúženou špičkou. V době sklizně jsou červené a v našich podmínkách dávají stabilní výnos. Pěstují se spíše ve skleníku, ale v teplejších oblastech je lze pěstovat i ve venkovních podmínkách. Příkladem jehlancovité papriky je třeba odrůda Cynthia F1.
3. Jablíčková paprika
Tomuto druhu paprik se také říká Alma papriky, přičemž název vychází opět z maďarštiny (Alma znamená jablko). Tato paprika je velmi oblíbená a lze ji upravit na různé způsoby, často je sterilovaná naplněná zelím. Plody jablíčkové papriky se vždy sklízení ještě před konečnou sklonovou zralostí, jakmile má smetanově bílou barvu. Alma papriky bývají mírně ostré nebo sladké. Příkladem je třeba odrůda Ontara.
4. Rajčatová paprika
Tato paprika se hodně podobá jablíčkové paprice, ale má větší plody s dužnatou stěnou. Příkladem je odrůda Szuszanna.
5. Kapie
Plod pravá kapie má tužší stěnu, která nezměkne ani po sterilaci. Rychle červená a poskytuje vysokou úrodu, plody nepálí. Příkladem kapie je odrůda Lydia.
6. Kozí a beraní rohy
Není to to samé a stále se kozí rohy pletou s beraními. Každopádně beraní rohy jsou štíhlejší a kozí rohy silnější. Jsou si ale velmi podobné a není divu, že se pletou. Málokdo jim ale přijde na chuť, protože plody jsou štíhlé, často svraštělé a různě zprohýbané, také ne vždy lákají ke konzumaci. Jakmile jim ale dáte šanci, už bez nich nemůžete být. Příklad odrůdy beraních rohů například Paprsek a kozích rohů Pálivec.
7. Zeleninové papriky
Oblíbené, nejčastěji sladké papriky, ačkoliv jsou v nabídce i odrůda mírně pálivé. Pokud nemáte rádi pálivé papriky, těchto se bát nemusíte, pálí příjemně a jsou chutné. Příkladem pikantnější odrůda je odrůda Amboy F1.
8. Baby paprika
Jedná se o malé, oranžové a velmi chutné papriky, často téměř bez semen. Nejznámější je česká odrůda Hamík.
9. Volské rohy
Jedná se o velké, silnostěnné papriky. Jsou sladké a často se s nimi setkáte například ve Španělsku, kde jsou specialitou. Příklad odrůdy volské rohy je například Corno Giallo, což je tradiční španělská odrůda pěstovaná po celém světě a hodí se jak pro pěstování ve skleníku, tak ve volné půdě.
10. Lamuyo paprika
Tyto papriky jsou vždy mírně zprohýbané a pěstují ji spíše labužníci. Úroda z těchto paprik není obrovská, ale jsou natolik zajímavé, že stojí za to. Známá je odrůda Bajka.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.