Spálení chilli papriček od sluníčka
Světlé skvrny na listech mohou být způsobeny přímým sluncem. Následuje vadnutí, zaschnutí a opad olistění, zvláště pokud pěstujete sazenice za sklem. Může dojít k pozastavení růstu, dokud se sazenice nevzpamatují, ale i k odumření celých rostlin.
Předejít spálení lze postupným navykáním sazenic na slunce. Čím dříve, resp. čím menší rostliny si zvyknou, tím lépe. Další možností je dočasné stínění, např. bílou netkanou textilií, po dobu 14 až 21 dnů.
Příliš velké horko pro chilli papričky
Ačkoli chilli papričky pocházejí z teplých oblastí, při teplotách kolem 30 °C u nich dochází k opadu květů. Při pěstování ve skleníku je tudíž nutné zajistit dostatečné větrání, ideálně prostřednictvím střechy – průvan nesvědčí žádné rostlině. Funkcí skleníku není tedy co nejvyšší teplota, ale dřívější nástup ranního tepla a udržení optimální teploty jak během dne, tak do pozdního večera.
Při pěstování v nádobách dopřejte kořenům dostatek prostoru, vhodné jsou samozavlažovací květináče.
Slabé kořeny chilli papriček
Základem každé úrody jsou kořeny. Při výsadbě, ale i po ní je možné podnítit jejich růst aplikací symbiotických hub. Rostlina s bohatším kořenovým systémem přijímá více živin, což se promítá do jejího vzrůstu i vývoje květů a plodů. Kolem zasazených rostlin stačí do půdy vytvořit několik hlubších děr, zasypat je příslušným mykorhizním přípravkem a zalít. Zbytek je na přírodě.
Chilli papričky a přemíra hnojení
Chcete-li sazenice chilli papriček podpořit, nepřehánějte to s hnojením. Více hnojiva nepředstavuje nutně větší sklizeň. Zvýšený obsah některého prvku může např. zablokovat příjem jiného nebo podpořit růst, ale s minimem květů.
Vycházejte proto vždy ze substrátu, který jste k výsadbě použili. Nově zakoupený bývá obvykle již patřičnou výživou na určité období obohacený. Živiny rovněž obsahuje i půda doplněná o kompost. Možností je i použití rostlinných výluhů, např. z kopřivy, nebo tzv. žížalího čaje z vermikompostéru. Pamatujte ale na jejich zředění (optimálně 1:10) a aplikaci za podmračeného počasí.
Pozor, škůdci papriček. Jak na ně?
- Likvidace slimáků – existuje mnoho způsobů a přípravků.
- Pozor na mravence – žijí v symbióze s mšicemi, které na rostliny zavlékají.
- Zásah proti mšicím – proudem vody, různými výluhy, např. z tabáku, příp. použití chemie.