Jak pěstovat petrželovou nať: Vysejte aromatický druh a užitek bude maximální
Petrželová nať se využívá hlavně do polévek, ale také jako přízdoba chlebíčků, do pomazánek či jen tak na chleba. Ale, pokud milujete tu typickou petrželovou vůni natě, musíte vyset správný druh, ne každá petrželová nať je totiž aromatická.
Kořenová nebo listová petržel?
Odrůd petržele (Petroselium sp.) je poměrně hodně, navíc se rozděluje na kořenovou a listovou neboli naťovou. Kořenovou petržel (petržel zahradní) pěstujeme kvůli kořenu, ale lze samozřejmě používat i její nať, která má typické petrželové aroma. Nicméně v nabídce semen petržele jsou i listové druhy, kam patří třeba petržel kadeřavá. Petržel kadeřavá neboli kudrnka se pěstuje pro svůj atraktivní vzhled listů, a proto se používá hlavně jako ozdoba třeba na chlebíčky. Její nať ale nemá typické aroma.
Jaká petržel má nejaromatičtější nať?
Jestliže chcete u petržele využívat hlavně aromatickou nať, nejlepší jepetržel hladká. Ta sice vytváří kořenovou bulvičku, ale je malá a tenká a v kuchyni se příliš nepoužívá. Její předností jsou bohaté, a hlavně aromatické listové růžice. Intenzita jejich vůně může být pokaždé jinak silná, protože ji ovlivňuje i stanoviště, kde petržel pěstujete. Nejlépe uděláte, když koupíte více odrůd petržele a vyzkoušíte, která vám nejvíce voní. Vybrané odrůdy se pak už držte a pěstujte ji dále.
Záměna petržele s pastinákem
Skutečnost, že petrželová nať není vůbec aromatická, může být někdy způsobena i tím, že to zkrátka není petržel, ale pastinák. Ano, tato záměna je možná a dokonce častá, protože obě kořenové zeleniny jsou si velmi podobné. Pastináku se také říká sladká petržel a jeho nať voní úplně jinak, ne po petrželi. Navíc, kořen pastináku má jiný tvar, spíše připomínající řepu, protože horní část kořene je silnější, kdežto petržel má špičatý kořen. Nať pastináku vyrůstá ze středu kořene, ale u petržele roste po celé ploše horní části kořene. Dřeň pastináku je bílá, z vnějšku je nažloutlý až hnědý. Jestliže seříznete vršek kořene, u petržele lehce zfialoví, ale u pastináku bude dřeň stále bílá.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.