Kdy řezat ořešáky: nepropásněte správný čas, jinak si zlikvidujete celý strom. První plody pak závisí na výběru vhodné odrůdy

Ořešák královský (Juglans regia) je nejčastějším zástupcem skořápkového ovoce, které na svých zahradách pěstujeme. Aby také ne, mít možnost vlastních ořechů, hlavně na vánoční cukroví, je zrovna v dnešní době k nezaplacení. Ořešák je mohutný listnatý strom, který může dorůst klidně do výšky 40 metrů, a právě z tohoto důvodu je důležité, mít pro jeho pěstování na zahradě dostatek místa. Při jeho výsadbě také myslete na to, že i jeho koruna se rozroste do velkých rozměrů a z toho důvodu ho musíte vysadit dále od hranice pozemku se sousedy, protože pak vznikají různé sousedské spory ohledně spadaného listí, odpadu či vrhání stínu. Podle tvrdosti skořápky ořešáky dělíme na papíráky, polopapíráky a kameňáky. Dřevo ořešáku se pro svoji odolnost a lesk využívá pro výrobu podlah, hudebních nástrojů, nábytku a pažby pušek.

Co vysázet do romantické zahrady? 6 dlouhověkých trvalek, které budou krásné i bez velké péče

www.nkz.cz

Jak rychle ořešák roste

Ořešák, pokud je vysazen na vhodné stanoviště a je mu věnována správná péče, je velmi dlouhověký strom a roste poměrně pomalu. Jakmile si vysadíte mladý stromek ořešáku, první rok po výsadbě ani nezaznamenáte, že povyrostl. Průměrná rychlost růstu se udává asi 20 cm za rok a v případě starších stromů, zhruba 10 let a více, se rychlost růstu stabilizuje a zrychluje, a to až na 1 metr za rok.

Proč je brslen evropský nebezpečný? Jeho plody připomínající kněžské čepičky jsou prudce jedovaté

www.nkz.cz

Kdy ořešák začne plodit

Rozhodně nepočítejte s tím, že rok po výsadbě budete sklízet bedny s ořechy. Na plody si u ořešáku budete musíte chvíli počkat, u nových vyšlechtěných odrůd je to nyní zhruba 4 roky od výsadby, u těch starších klidně 10 až 15 let od výsadby. U ořešáku buďte tedy trpěliví, ořechy určitě jednou sklidíte.

Durman není jen andělská trumpeta, oblíbená přenosná a pěkně jedovatá rostlina. Jak na zahradě pěstovat i jednoleté druhy

www.nkz.cz

Jaké má ořešák nároky

Chystáte se vysadit na svoji zahradu ořešák? V tom případě na podzim, respektive od září budete mít dobrý výběr, protože právě podzim a pak jaro je vhodné pro výsadbu ořešáku a dalších ovocných dřevin. Nejlepším stanovištěm pro tuto skořápkovinu je světlé a slunné stanoviště, kde bude dostatek prostoru pro rozrůstající se kořeny. Ořešák totiž má mohutný kůlový kořen a mnoho kořenů postranních, které jsou rovněž tlusté. Od postranních kořenů je pak vede bohatá síť postranního vlášení, takže na stanovišti strom dobře kotví.

Co je grafióza jilmu? Houbová choroba, která dokáže strom definitivně zlikvidovat

www.nkz.cz

Kdy řezat ořešáky: na jaře ořešák vykrvácí

Pokud potřebujete radikálně prořezat, snížit nebo vytvarovat korunu ořešáku, právě teď v létě, červenec a srpen je ten nejlepší čas. Někteří ovocnáři prosvětlují ořešáky na jaře, ale právě v této době vytéká ze dřeva spousta mízy a strom tzv. vykrvácí. Z každého řezu totiž míza, jakási čirá tekutina, rychle vytéká a někdy může dojít až k úplnému vyschnutí stromu. Ořešák se tedy řeže teď, o prázdninách, a to i za cenu toho, že přijdete o část úrody.

Jak přesazovat bylinné pivoňky? Dodržte 3 zásady, jinak vám nepokvetou. Vyzkoušejte vysadit třeba pivoňky křížaté

www.nkz.cz

Proč nedávat ořechové listí do kompostu

Stále mnoho lidí každoročně tápe, kam dát listí z ořešáku. Potíž u ořešákového listí je ten, že obsahuje antiseptické či antibakteriální silice, které brzdí rozkladný proces v kompostu. Tudíž, listí z ořešáku sice můžete dát do kompostu, ale bude déle trvat, než kompost uzraje. Takže, ten, kdo nechce čekat a nechce brzdit zrání kompostu, vyhodí listí do bio popelnice. Ti, kterým nevadí trocha práce navíc, smíchají ořešákové listí ještě s jiným druhem listí nebo jinou zelenou hmotou, třeba trávou a v takovém případě lze ořešákové listí do kompostu použít. Když ještě pro podporu zrání použijete urychlovač kompostu, nemusíte se o budoucnost svého kompostu obávat.

Plastové nebo betonové obrubníky jsou pasé. Víme, jak mít krásně oddělené záhony od trávníku mnohem levněji

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada