Na balkonech se dnes již běžně pěstují bylinky a zelenina, ale protože šlechtitelé nelení a neustále pro nás šlechtí nové a odolnější druhy ovocných dřevin, vypěstovat své vlastní ovoce dnes může i ten, kdo má k dispozici pouze pár metrů čtverečních na balkonu. Ideální volbou pro tento účel jsou tzv. baleríny, speciální kultivary ovocných stromů, které mají hlavní výhon a jen minimálně se rozšiřují do šířky, čímž tvoří malý boční obrost.
Baleríny nejsou žádné tanečnice
Baleríny sice vypadají jako jeden „klacek“, ale nenechte se zmást vzhledem. I v takové velikosti dokážou přinášet stabilní výnos a pravidelnou sklizeň, přičemž vyžadují jen minimální řez. Dorůstají do maximální výšky 4 metrů a šířky 1 metr, záleží ale na jednotlivých kultivarech, takže vždy seženete takovou velikost, která vám do vašich podmínek bude přesně vyhovovat. Tyto stromky byly vyšlechtěné ve Velké Británii a jejich hlavním účelem bylo usnadnit pěstování v malých a úzkých zahradách. Dobře rostou i ve větších nádobách, což je výhodné právě pro jejich pěstování na balkonech.
Nejvíce se chybuje ve špatném řezu
Ovocné stromy v nádobách vyžadují podobnou péči jako ty v zahradě, a to je především z hlediska řezu. U balerín je tento zásah velmi omezen, ale i tak je potřeba. Je však důležité, kdy a jak se do řezu pustíte. V létě, nejlépe od konce července až do poloviny září, se zaštipují letorosty, aby se podpořila tvorba plodného obrostu. Boční větve se pak řežou tak, že se zkrátí výhon za třetím pupenem. Roste-li stromek příliš bujně můžete zakrátit i hlavní terminál. Zimní nebo časně jarní období před rašením pupenů je na tento řez ideálním obdobím. Pokud jste řez letos ještě nestihli, zaměřte se již na letní probírku letorostů a řez nechejte na příští rok.
Na první úrodu nespěchejte
Chcete-li pěstovat ovocné stromky v nádobě, doporučují se ovocné stromy na podnoži s pomalým růstem, které dorůstají do výšky mezi dvěma až třemi metry. Plodit začínají poměrně brzy, ale v prvních letech je vhodné stromek nepřetěžovat příliš vysokou úrodou. To se provádí tak, že vyčkáte do přirozeného červnového propadu plodů, a pokud i tam na stromku zůstane hodně malých plodů, ještě plody proberte a nechejte jich na stromku pouze pár. Díky tomu budou stromky silnější a vitálnější a budou vám poskytovat stabilní výnosy každým rokem.
Vyzkoušejte netradiční tvary
Kromě klasického stromkovitého tvaru se nebojte vyzkoušet i jiné kmenné tvary. U ovocných dřevin v nádobách se velmi často využívá zapěstovaný tvar ve vidlici nebo ve sloupu, které rovněž poskytnou skvělou úrodu.
Jak velký má být truhlík na pěstování ovoce
Je jasné, že aby se ovocnému stromku u vás na balkoně dařilo, potřebuje růst v takové nádobě, kde bude mít místo pro vývin kořenů a bude zde i dostatečně stabilní. Velmi vhodné jsou truhlíky, mohou být i samozavlažovací, kde délka bývá okolo 395 cm, šířka cca 580 cm a hloubka 770 cm.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.