Proč se kmeny stromů natírají bílou barvou?
V zimě klesají teploty a problematické pak bývají především extrémní výkyvy teplot, kdy trpí hlavně kůra mladých stromů. Ta je totiž náchylnější k poškození mrazem. Vzniká ochranná vrstva, která chrání kmen proti vzniku trhlin a ran vznikající působením mrazu. Díky bílému nátěru kmene dojde k odrazu slunečního záření, které bývá především v zimě nebezpečné, a pomáhá udržovat kolem kmene stabilnější teplotu. Bělení je také jako prevence proti slunečnímu úžehu, jenž nastává, když zimní slunce přes den ohřeje kůru stromu a ta následně v noci zmrzne.
Bělení napomáhá ochraně dřevin
Použijeme-li k bělení vápno, zlikvidujeme zároveň přezimující škůdce v kůře a odradíme i hlodavce. Bělení se hodí pro všechny stromy, které chceme ochránit, nejvíce se ale využívá u ovocných stromů. Bílý nátěr rovněž minimalizuje rozvoj houbových chorob, protože brání růstu hub a plísní, které napadají ovocné stromy.
Kdy je nejlepší kmeny natřít?
S nátěrem kmenů můžete začít již v listopadu a pokračovat až do prosince, jen je vhodné, když při aplikaci nemrzne. Odborníci doporučují optimální dobu, která je tak 2 týdny před očekávanými mrazy. Pokud ale bude po nátěru následovat dlouhotrvající déšť, budeme muset nátěr ještě jednou zopakovat.
Čím kmen ochráníme
Za dob našich babiček a dědečků se běžně používalo vápno s vodou, kdy smícháme 2,5 kg vápna na 10 litrů vody. Pro lepší přilnavost lze přidat trochu jílu, který brání rychlému smytí nátěru při dešti. Mnohem snazší je ale v obchodě zakoupit již hotové přípravky, které jsou po promíchání připraveny k použití a stačí je jen rozetřít štětcem na kmen. Někteří pěstitelé ještě do vápna pro zvýšení účinku přidávají síran mědnatý. Vhodnou alternativou místo nátěru je také obalení kmene slaměnou rohoží nebo jutou.
Tyto zásady bělení musíte dodržet:
- Odstranění kůry – Před samotným nátěrem odstraňte z kmene uvolněnou či poškozenou kůru, kmen můžete přejet ostřejším kartáčem.
- Dostatečná vrstva barvy – Pro aplikaci používejte štětec nebo váleček v dostatečné vrstvě, přičemž začněte od spodní části kmene až po první větve.
- Pečlivá kontrola – Jakmile s nátěrem skončíte, zkontrolujte, zde je nátěr rovnoměrný a důkladný, v případě potřeby ho můžete zopakovat.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.