Jak pěstovat ořešák a co nedávat do jeho blízkosti?
Ořešák královský (Juglans regia), který řadíme mezi skořápkoviny, patří mezi velmi oblíbené druhy ovocných stromů, jaké na zahradě pěstujeme. Pravda, na ořešák musíte mít na zahradě dostatek místa, protože se dokáže poměrně bujně rozrůst do šířky i do výšky, nicméně pravidelným redukčním řezem je možné, ale ne úplně vítané, jeho velikost snížit. Počítejte však s tím, že řez musíte provést ve vhodnou dobu, jinak bude ořešák dost trpět. Speciálně u ořešáku pak dodržte zákonem danou vzdálenost od hranice sousedova pozemku a to minimálně 3 metry, klidně více.
Jak zdravé jsou vlašské ořechy?
Ořešák plodí asi po 10–15 letech, záleží na odrůdě, každopádně pár let po výsadbě se sklizní nepočítejte. Ořešák je ceněný především pro svá chutná jádra, která jako jediná neobsahují typickou vůni ořešáku. Z hlediska výživy jsou jádra prospěšná, protože jsou plná důležitých vitamínů a minerálních látek. Dokonce se říká, že bychom měli každý den sníst minimálně hrst vlašských ořechů. Ostatně, všimli jste si, jak jádra svým tvarem nápadně připomínají lidský mozek? Tak právě pro něj je jejich konzumace nedocenitelná.
Podle pověry ořešák nosí smůlu
Tato legenda, kterou je strom opředen, již upadla v zapomnění a vzpomněli by si na ni možná vaši prarodiče. Nicméně, v dřívějších dobách se věřilo, že výsadbou ořešáku poblíž domu z domácnosti vyženete štěstí, a co víc, tato dřevina vám přinese smůlu. Ořešák dle pověry mohl například za to, že se v rodině děly nepříjemné věci, ať to byly nemoci všech členů rodiny, smůla nebo deprese. Však i v umění se občas setkáme s tím, že je symbolem nešťastné lásky a melancholie. Ořešák v opletačkách s temnými silami není sám, třeba takový bez černý má prý opačnou sílu a temné síly z domu naopak vyhání.
Možná si říkáte, proč zrovna ořešák získal tak negativní pověst, když jeho jádra jsou to nejlepší, co můžeme našemu tělu dopřát. Vše je pravděpodobně způsobeno tím, že pod ořešákem moc rostlin neroste a že se jeho listy hůře rozkládají v kompostu. Kvůli tomu nejspíš lidé usoudili, že s tímto stromem asi nebude něco v pořádku, protože jistě poutá temné síly a přivolává neštěstí.
Pod ořešákem toho moc neporoste
Možná máte vyzkoušeno, nebo na to teprve přijdete, pokud jste si na podzim ořešák nově vysadili, že se pod ním jiným rostlinám příliš nedaří. Ořešák, tedy hlavně jeho listy, totiž obsahuje jedovatou chemickou látku zvanou juglon, která mj. způsobuje i ono tradiční hnědé zbarvení rukou, když ořechy loupeme. Tato toxická látka působí jako přírodní herbicid, a jakmile spadne list na zem pod strom, víceméně otráví zeleň okolo. Málokterá rostlina tak zvládá pod ořešákem růst, protože většinu z nich ořešák otráví. Nikdy proto pod nebo v blízkosti ořešáku nepěstujte ovocné stromy ani zeleninu – především jabloně a rajčata. Žádná velká sklizeň by se totiž nekonala.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.