Chyby při výsadbě borůvek bývají jednou z příčin toho, že borůvky neplodí. Borůvky vysazujeme na podzim nebo na jaře, vždy s kořenovým balem a nejlépe do polostínu. Sázíme hlouběji, než byly ve školce a k sobě dáme 2-3 sazenice, což je důležité pro opylování květů.
Borůvky vyžadují kyselé pH půdy (pH kolem 5) a zde děláme první chybu. V dobré víře totiž borůvku vysadíme přímo do čisté rašeliny, ale borůvka v tomto případě hůře přijímá vodu a trpí pak suchem. Takže první rada zní: Vysazujte do speciálního substrátu pro borůvky, jeho pH je již upraveno pro potřeby kyselomilné rostliny
Máme vysazeno, jak dál musíme o borůvku pečovat?
Na jaře přisypte vyzrálý kompost a k okyselení opět přidejte již zmiňovaný substrát pro borůvky a brusinky, použít lze také rašelinu nebo lesní hrabanku. Nutné je pravidelné přihnojování organickým hnojivem, např. Agro Natura pro borůvky a brusinky.
Právě nedostatek živin je druhý problém, proč borůvky neplodí. To, že borůvce chybí živiny, poznáte dle chlorózy na listech a jejich žloutnutí.
Borůvky je nejlepší sklízet vždy dopoledne, dokud jsou ještě studené. Pak vydrží v chladničce čerstvé až týden. (Nesmějí být ale ovlhčené tak jako na fotce.)
Odstraňujte také staré a poškozené výhony, případně i ty, které stromek příliš zahušťují. Půdu udržujte vlhkou, ne však přemokřenou, pro tyto účely je vhodné zamulčování mulčovací kůrou. Pro zálivku borůvek nikdy nepoužívejte chlorovanou vodu, ta nejvhodnější je dešťová voda či voda odstátá.
Plevel kolem borůvek je nutno odstraňovat ručně
Dalším nešvarem, díky kterému borůvka neplodí je, že ve snaze odstranit případný plevel, okopáváte příliš hluboko či dokonce obrýváte kořeny. Plevel je nutno odstraňovat ručně, jen tak neporaníte jemné kořeny, které se vyskytují těsně pod povrchem půdy.
Jestliže jste vše výše zmíněné dodrželi a stejně máte málo plodů, na vině může být také ptactvo. Právě opeřenci netrpělivě čekají, až plody (nejen borůvek) uzrají. Abyste tedy ochutnali dříve, než ptáci, chraňte plody při dozrávání sítěmi, ty na keř umístěte tak, aby se pták k plodům nedostal zobákem či síť nepodlezl. Jakmile se jedná o šťavnaté plody, jsou ptáci velmi vynalézaví.
Neustále udržujte kyselé pH půdy přídavkem rašeliny, že se něco děje vám rostlina prozradí žloutnutím listů.
Pěstujete-li borůvky v nádobě, neponechávejte je přes zimu na místě, ale přezimujte je v chladné místnosti.
Jezte borůvky a buďte zdraví
Dopřejete-li borůvkám, ale i dalším kyselomilným rostlinám jako jsou například brusinky, dostatek péče, oceníte především jejich pozitivní vlastnosti na naše zdraví. Kromě výborných účinků na zlepšení zraku jsou známé také jako dobrá prevence proti stárnutí buněk, infarktu či mrtvici.