A co je horší, často se v jejich blízkosti vyskytují malé děti, které si plody některých rostlin snadno spletou s bonbonem. Pojďme si tedy, pro dnešek preventivně, společně zopakovat ty nejčastější rostliny, které mohou být vám či vašim blízkým nebezpečné. Pamatujte, vždy je lepší vědět a nepotřebovat, než obráceně.
Jedovaté rostliny zahrad a parků
Jedovaté plody
Rostliny s jedovatými plody jsou nebezpečné zejména pro malé děti, neboť plody některých rostlin mohou, při troše fantazie, připomínat bonbony a jsou proto pro děti velmi lákavé. Je na vás, dospělých, abyste ať již na zahradách nebo při procházkách věnovali těmto druhům patřičnou pozornost.
Nebezpečná bývá i dávka menší než 5 plodů (semena, bobule), ale u každého postačí jiné množství, záleží na věku, hmotnosti a celkové tělesné kondici. Při pozření se podává aktivní uhlí (alespoň 5 – 8 rozdrcených tablet smíchaných s nápojem nebo polotekutým pokrmem, např. jogurtem) a po požití je vždy nutná hospitalizace. Většinou se v nemocnici provádí výplach žaludku. Pozor, u většiny rostlin s jedovatými plody jsou jedovaté i ostatní části rostliny!
Rostliny s velmi jedovatými plody
Áron palmatý (sušená rostlina není nebezpečná, pouze čerstvá), blín černý, brslen evropský, štědřenec odvislý (odborně je to zlatý déšť), durman obecný, fazol obecný v syrovém stavu (po uvaření je to samozřejmě oblíbená luskovina plná vlákniny), lilek černý (hlavně nezralé plody), lýkovec jedovatý, rulík zlomocný, skočec obecný, tis červený (dužina nejedovatá, rozkousaná semena jedovatá).
Rostliny s jedovatými plody
U následujících rostlin je k otravě potřeba větší množství pozřených plodů (5-20), nicméně i tak jsou velmi nebezpečné. Podává se aktivní uhlí, podle požitého množství semen nebo jiných částí rostliny je nutná hospitalizace a případně výplach žaludku. Opět kromě plodů bývají jedovaté i části rostliny! A kdopak nám do této skupinky patří?
Bez černý („bezinky“, v syrovém stavu), bobkovišeň lékařská, břečťan, jalovec, jeřáb ptačí, jírovec maďal, konvalinka vonná, krušina olšová, líčidlo americké, lilek ozdobný, mochyně židovská třešeň (nezralé plody), pámelník bílý, ptačí zob, řešetlák počistivý, střemcha, trnovník akát, vraní oko čtyřlisté, zimolez tzv. růže z Jericha, žaludy (plody dubu).
Rostliny s téměř nejedovatými plody
U těchto rostlin bývá nebezpečná dávka nad 20 plodů, a to se opravdu moc často nestává. Většinou totiž dotyčný po pozření jedné bobule zjistí, že chuťově to za nic nestojí a vyplivne ji, v takovém případě zachovejte klid. Při požití plodů následujících rostlin není nutná hospitalizace, pouze u malých dětí, nebo u mimořádně citlivých osob, zdravý člověk mívá zažívací potíže. Pokud omylem pozřete větší množství těchto plodů, vezměte si aktivní uhlí, které doporučuji mít stále v domácí lékárničce pro případ potřeby.
Rostliny s málo jedovatými plody
Čimišník stromovitý, dřišťál obecný, hlohyně šarlatová, hlošina úzkolistá, hrachor vonný, jmelí bílé (kromě bobulí je rostlina jedovatá), loubinec psí, mahonie cesmínolistá, medvědice léčivá, svída bílá.
Jedovaté venkovní rostliny
Mezi další, jedovaté venkovní rostliny patří i ty zcela běžné. Při požití je většinou nutná hospitalizace a výplach žaludku. Podává se aktivní uhlí jako první pomoc.
Čemeřice, durman obecný, kosatce, náprstník, narcis, tulipán, ocún, oleandr, prvosenky, sněženky, šťavel kyselý, vlaštovičník, vratič obecný, thuje.
Nemáte zahradu? Nevadí, určitě máte doma nějakou jedovatou pokojovou rostlinu
Po požití částí rostlin dochází k podráždění sliznic dutiny ústní a horních dýchacích cest s následnými otoky, které mnohou být příčinou udušení jedince. Platí, že čím mladší dítě, tím větší ohrožení. U některých kultivarů, které jsou uměle vyšlechtěné, bývá nebezpečnost menší, neboť mají nebezpečné látky odbourané, je to ale rostlina od rostliny, takže na to nespoléhejte. Podává se aktivní uhlí, někdy se místo něj dává cucat led, zmrzlina, nebo se pijí chladné nápoje, to v případě, že pozřená rostlina obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého (např. Dieffenbachie). Po požití je většinou nutná hospitalizace a výplach žaludku.
Jedovaté pokojové rostliny
Aglaonema, aloe, anthurie, brambořík, dieffenbachie, philodendrony, kala, monstera, pryšec, Scindapsus, lopatkovec, zamioculcas.
Téměř nejedovaté pokojové rostliny, u kterých po požití podáváme tekutiny, podle požitého množství rostliny se může podat aktivní uhlí. Zpravidla není nutná hospitalizace, spíše možnou otravu zkonzultujte s lékařem. Agave, azalka, begonie, dračinec, fialka africká, fikus (Ficus benjamina), fuchsie, ibišek, kroton, schefflera, tchýnin jazyk, tlustice, vánoční hvězda, vánoční kaktus, voskovka, juka, zelenec.
Co mám dělat, pokud jsem snědl nebezpečnou či jedovatou rostlinu? Pomůže TIS
Pokud se stane, že vy nebo někdo jiný, vaše dítě, ale i zvířátko, pozře některou z výše uvedených rostlin, vždy zachovejte klid a jednejte s rozvahou. Kontaktujte svého praktického lékaře nebo Toxikologické informační středisko (TIS), které je vám k dispozici nepřetržitě (www.tis-cz.cz). Kontakty jsou dva: 224 919 293 nebo 224 915 402, doporučuji uložit si je do mobilních telefonů. Volejte i v případě při podezření na otravu houbami, alkoholem či jinými látkami, při spolknutí nějakých věcí dětmi, apod. Kontaktovat je můžete také v případě, že na procházce v lese vás kousne nějaký živočich, hmyz. Zde vám jasně řeknou, co máte dělat.
A jaká je první pomoc, pokud vám dítě spolkne část nějaké rostliny?
Vyjměte zbytky rostliny z úst, dejte napít vodu, čaj či mléko a kontaktujte TIS nebo lékaře. V případě, že jde o neznámou rostlinu, vezměte s sebou do zdravotnického zařízení vzorek rostliny, ať již listy, plody, květ, zkrátka něco, dle čeho je možné rostlinu určit. Pokud vás něco kousne, zvířátko vyfoťte, sníte-li houbu, o které si myslíte, že byla jedovatá, vezměte s sebou její zbytek, aby bylo její určení a následná pomoc vám co nejrychlejší.
Po požití části rostliny s krystaly šťavelanu vápenatého (např. dieffenbachie, zamioculcas, lopatkovec) dát pít velmi chladné tekutiny, větší dítě může cucat led nebo zmrzlinu. Dítě s bolestmi a pálením v ústech patří do nemocnice.
I když jsme si dnes rostliny představili z toho horšího úhlu pohledu, doufám, že na ně nezanevřete a budete je dále vysazovat a zkrášlovat jimi své okolí. Určitě je vhodná prevence a vědět, co dělat, nežli, žít v nevědomosti. Pevně věřím, že při výběru vhodných rostlin do své zahrady či do svého obydlí, se budete řídit výše uvedenými radami a ze svých nově pořízených rostlin budete mít jen radost.