1. Šalvěj
Šalvěj miluje slunce a propustnou půdu, a pokud ji pěstujete v nádobě, musí být dostatečně hluboká, protože šalvěj má poměrně silný kořenový systém. Díky němu je také tak houževnatá a dobře se rozrůstá. Šalvěj je velmi odolná, ale v oblastech s nižšími teplotami je dobré ji přikrýt chvojím nebo bílou netkanou textilií, aby byla chráněna před mrazem.
2. Tymián
Tymián je velmi nenáročná bylinka, která roste dobře jak v květináči, tak ve volné půdě, třeba ve vyvýšeném záhonu. Bez problémů přezimuje na venkovním záhonu, pokud má dobře odvodněnou půdu, tzn. drenáž. Když tomu tak není, dochází u něj k zahnívání kořenů a jeho úhynu. V květináči tymián před zimou přeneste do chráněného prostoru, třeba do rohu terasy, a před silnými mrazy zakryjte chvojím nebo netkanou textilií.
3. Oregano
Oregano neboli dobromysl je bylinka, která miluje slunce, propustné půdy a pravidelnou závlahu. Se závlahou to ale nepřehánějte, protože je-li vody příliš, začnou oreganu zahnívat kořeny, což platí i v zimě. Před zimou květináč přeneste, stejně jako tymián, na nějaké chráněnější místo a na záhoně přes něj v případ mrazu přehoďte pár větví chvojí nebo textilii. V případě, že nemáte kam nádobu přenést, obalte květináč izolačním materiálem, aby byl chráněn před mrazem, což platí i u ostatních rostlin.
4. Máta
Máta je velmi nenáročná a bujně rostoucí bylinka, kterou je pro její dravost lépe pěstovat v květináči, jinak dokáže doslova pohltit jiné rostliny v jejím dosahu a klidně se rozšířit po celé zahradě. Miluje vlhčí půdu a polostín. Ve volné půdě nevyžaduje žádné zvláštní opatření proti zimě, ale pokud ji pěstujete v květináči, před mrazem ji chraňte kořeny, například obalením bublinkovou fólií.
5. Rozmarýn
Tou nejchoulostivější vytrvalou bylinkou je bezesporu rozmarýn. V teplejších oblastech přezimuje bez problémů venku, jinde ho je třeba přenést na chráněné místo nebo do studeného a světlého sklepa. Pokud takové místo k dispozici nemáte, obalte květináč bublinkovou fólií nebo jutovým pytlem a umístěte na chráněné místo, kde nebude vystaven přímému mrazu. U rozmarýnu si také dejte pozor na zimní vláhu, nesnáší, pokud má kořeny ve vodě. Hlavně u této bylinky tedy pamatujte na hodně dobrou drenáž, jinak vám dlouho radost dělat nebude.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.