Proč je cibule dobrá?
Cibule se používala již ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, a to nejen v kuchyni. Egypťané věřili, že má magické vlastnosti, a používali ji dokonce při mumifikaci. Římané ji zase považovali za zdroj síly a odvahy. Jedno je jisté: cibule je bohatá na řadu vitamínů a minerálních látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví.
Jaké máme druhy cibule?
Na zahradách můžete vybírat mezi 5 druhy cibule. Nejčastější je cibule žlutá (odrůda Všetata a Štutgart) a cibule červená, která je sladší a jemnější, než žlutá (odrůdy Karmen a Romy). Dále se vysazuje cibule jarní neboli sečka či ošlejch, která se nejčastěji používá do studené kuchyně. Velmi dobrá je odrůda Entita. Bílá cibule má jemnou chuť i vůni a doporučit lze třeba odrůdu Snowball. Posledním druhem cibule je šalotka, kde lze konzumovat i nať a její chuť je lehce štiplavá. Doporučujme odrůdy Red Sun nebo Golden Gourmet.
Naše babičky vždy věděly své
Cibule se odpradávna používala nejen v kuchyni, ale také v domácí lékárně. Pomocí cibule si můžete ulevit při nachlazení a kašli, kdy se nakrájená cibule smíchá s medem nebo cukrem a zhruba hodinu se čeká, než pustí šťávu. Tu pak užíváme po lžičkách několikrát denně.
Bolest uší i bodnutí hmyzem
Kromě kašle se teplý cibulový obklad používá k úlevě při bolestech uší. Cibule se nakrájí, zahřeje a zabalí do látky, která se přiloží na postižené ucho. Pokud vás bodne vosa, čerstvě nakrájenou cibuli přiložte na zasažené místo, zmírníte tak otok a bolest.
Detoxikace organismu
Málokdo ví, že cibule se používá k detoxikaci organismu, a to díky svým diuretickým vlastnostem. Vymačkejte šťávu z jedné cibule a pro zmírnění chuti ještě z další zeleniny nebo ovoce, potom směs pijte každé ráno. Ale pozor, pokud máte ten den nějakou důležitou schůzku, tuto dobrotu si odepřete, nepříjemný odér, který se vám bude linout z úst by určitě nebyl nic příjemného.
Zdravotní výhody cibule
To, že je cibule zdravá, víme, ale víte přesně čím? Cibule podporuje imunitní systém, a to hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C. Kromě toho má antioxidační účinky, reguluje hladinu cukru v krvi a má vliv i na kostí, protože obsahuje látky, které mohou přispět k udržení jejich zdraví. Dále obsahuje sloučeniny síry, které snižují hladinu cholesterolu a krevního tlaku, a to má pozitivní vliv na srdce.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.