Jak vypěstovat cibuli, kdy se vysazuje a jaká odrůda je nejlepší? Víme to
Mezi druhy zeleniny, které na zahradách často pěstujeme, cibule rozhodně patří. Důvod je jasný: ušetříme, protože občas bývají ceny za tuto zcela běžnou zeleninu docela nadsazené, a navíc po chuťové stránce nelze doma vypěstovanou zeleninu rozhodně s ničím srovnat. Jestliže rádi pěstujete i nové odrůdy, tentokrát pro vás máme tip na jednu odrůdu cibule, která vyniká svojí velikostí a hmotností. Je doslova obří a z jejího pěstování budete nadšeni.
Obří odrůda cibule vás ohromí
Odrůda cibule kuchyňské s názvem Globo patří mezi specialitky. Vyniká nejen svojí velikostí a hmotností, která může být až 2 kg, ale také chuťovými vlastnosti. Jedná se o pozdní salátovou odrůdu široce elipsovitého tvaru a slámově žluté barvy. Má malý počet suknic a velmi jemnou šťavnatou dužninu s menším obsahem silic. Díky tomu je naprosto výborná do čerstvých zeleninových salátů nebo na přímou konzumaci. Určitou vadou na kráse je však její krátká doba skladovatelnosti. Tuto odrůdu je nutné předpěstovat, protože má dlouhou dobu vegetace a s výsevem se začíná již v únoru. Pokud se však spokojíte s nižší hmotností, lze ji pěstovat také z přímého výsevu v březnu a začátkem dubna.
Jarní výsevy jsou vhodnější
Jarní období pro výsevy cibule jsou vhodné z toho důvodu, že je půda dostatečně vlhká. Obecně lze říct, že pro pěstování cibule jsou vhodné středně těžké hlinitopísčité půdy v teplejších polohách. Cibule patří do druhé až třetí tratě, takže vyžaduje patřičnou zásobu živin. Semena se vysévají do řádků vzdálených od sebe 30–35 cm a do hloubky 2–3 cm. Z předpěstované sadby je pak sklizeň této odrůdy během srpna až září.
Správná závlaha je základ úspěchu
To, že se některé zelenině u nás nedaří, může být způsobeno také nevhodnou závlahou. Pamatujte, že nejvíce vody vždy vyžaduje zelenina, která je šťavnatá, takže zelenina plodová, tzn., rajčata, okurky, melouny. Ale cibulová zelenina, kam patří hlavně cibule a česnek, naopak vodu příliš nevyžaduje, většinou se spokojí s tím, co spadne v podobě srážek. Zálivka je nutná samozřejmě ze začátku, jakmile klíčí osivo nebo jsme vysázeli sazečku. Později, když roste a sílí, již není tolik třeba. Výjimkou jsou ale velká vedra a sucho, potom je třeba závlaha minimálně jednou týdně. Jakmile je deštivo, cibulová zelenina většinou trpí a má větší sklon k zahnívání.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.