Sklizeň z květináčů na balkonu

Výhody pěstování teplomilného ovoce a zeleniny v mobilní zahrádce na chráněném balkoně nebo slunné terase doceníte hlavně ve městě nebo tam, kde je na zahradu daleko. Plody nebo aromatické listy jsou tak po ruce – ne snad pro velké vaření, ale pro doplnění chuti určitě – a péče o ně není nijak složitá.

Okurky pěstované v nádobách
Info ikona

Substrát pro okurky by měl být bohatý na živiny i organickou hmotu. Růst kořenů podpoříte přípravkem s mykorhizními houbami. Síť, po níž se budou rostliny pnout, instalujte ještě před výsadbou.

Foto: Shutterstock

Co je důležité pro balkonové pěstování

Hlavně slunce: to je nezbytné pro dozrávání plodů a jejich chuť i aroma, takže na stinném balkoně si raději radost z pěstování zeleniny odřekněte. Snad jen některé bylinky, jako petržel nebo pažitka, mohou růst i tam, kam slunce nechodí. 

Podstatný je také prostor: i když zvolíte málo vzrůstné odrůdy, měly by nádoby pro ovoce a zeleninu mít průměr nejméně 30 cm. Jinak je třeba příliš často zalévat, a pokud na pár dní odjedete, zemina vyschne. Sázejte do běžného zahradního substrátu a jednou týdně přidejte tekuté hnojivo pro balkonové květiny. 

Vysazujte předpěstované sazenice  

Zakoupené sazenice ovoce a zeleniny, které jsou zjara všude v nabídce, vám ušetří jarní výsev. Při výběru rozlišujte zeleninu, kterou chcete pěstovat pro užitek, a okrasnou nádobovou zeleninu. Rostliny z druhé skupiny se většinou prodávají už s plody, rostou kompaktně a zdobí balkonové truhlíky, po první sklizni však netvoří mnoho plodů.Sazenice zeleniny většinou plody nenesou, stále však dorůstají, a tak je budete moci průběžně sklízet.

Keříčková rajčata v truhlíku
Info ikona

Pro pěstování keříčkových rajčat na balkonu jsou ideální samozavlažovací truhlíky. Umístěte je na osluněné místo, na němž nehrozí, že by rostlinám stékala na listy voda ze střechy.

Foto: Shutterstock

Pro obě skupiny platí: zakoupené sazenice pokud možno rychle zasaďte. A protože vzhled je, jak známo, stejně důležitý jako chuť, kreativita při výběru nádob nezná hranic. Nezapomeňte také zeleninu, ale i bylinky pravidelně sklízet. Tím, že je necháte přerůst, jim neprospějete – ztratí kompaktní vzhled a pravděpodobně si je brzy najdou i mšice nebo jiní škůdci. 

Rady a tipy pro pěstování na balkonu

  • Truhlíkový osazovací plán může vypadat třeba takto: 1 třešňové rajče ’Vilma’, 1 žlutoplodé keříkové rajče ’Tumbling Tom Yellow’, 1 rané rajče ’Toro F1’, 1 okurka ’Minisprint’, 1 lahůdková paprika ’Hamík’ a 1 červená chilli paprička ’Karkulka’, 1 jahodník ’Mara de Bois’ a k tomu čerstvé bylinky, jako rozmarýna, bazalka (nejlépe několik odrůd – například ’Genovese’, ’Mánes’, ’Purple Opaal’), petržel ’Marunka’ a pažitka ’Erecta’. 
  • I maliny mohou prospívat na balkoně, nejlépe v hlubokém keramickém květináči s pevnou oporou. Svědčí jim slunce, zahradnická zemina a hnojivo pro drobné ovoce. 
  • U balkonové zeleniny není rozhodující množství a krása, nýbrž chuť. Přesto zkuste zkombinovat několik paprik nebo rajčat různých barev. 
  • Raná koktejlová rajčata, miniaturní salátové okurky a lilky dozrávají rychle. Aby příliš nepřerostla, zaštipují se i balkonová rajčata a u roubovaných rajčat se ponechávají jen dva až tři výhony – pak bude sklizeň opravdu bohatá. 
  • Půvabnou dekorací mohou být malé plody oblíbené feferonky, např. odrůda ’Basket of Fire’. 
  • Rovněž keříčkové cukety porostou v plastové nádobě stejně dobře jako v záhonu, když budou mít dostatek vody a živin. Ani zde nezapomeňte na drenážní otvory na dně. Včas sklízejte, aby rostlina tvořila stále nové plody. 
  • Žebřík opřený o domovní zeď, na nějž umístíte závěsné nádoby šetří místo. Dost místa pro pěstování zeleniny a bylinek je i ve větších pytlích se substrátem. Dekorativní může být i pěkná taška vyložená perforovanou fólií. 
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada