Špaček jako parťák v boji proti škůdcům: nevyhánějte ho ze zahrady, může vám být prospěšný

Špaček je upovídaný a velmi společenský pták

Špaček obecný je pták středního vzrůstu, tmavého zbarvení, často s kovovým leskem, tím ho spolehlivě poznáme od kosa. Špaček obecný patří mezi doupné druhy, protože obsazuje stromové dutiny nebo opuštěná hnízda jiných ptáků, rád vezme zavděk i budkou tzv. špačkovníkem. Jsou nejen zdatnými letci, ale i dobrými chodci. Na zahradě je můžete vidět, jak na poměrně dlouhých nohou kráčejí i rychle běhají. Nechají vás dojít celkem blízko k nim, ale pak popoběhnou, několika skoky se odrazí a pak se vznesou. Špačci sice na zimu tradičně odlétali do teplých krajů, ale někteří u nás přes zimu zůstanou.

Krásné růže až do zimy: díky ptačímu trusu pokvetou jako divé. To věděly už naše babičky

www.nkz.cz

Pohyb v hejnu má důležitý význam

Jednotlivě letícího špačka si hned tak nevšimneme, ale jakmile na naši zahradu přiletí celé hejno, je to již velmi dobře slyšet. Špačci jsou velmi hluční a společenští a být pospolu v hejnu má pro ně jeden zásadní význam. Nejde ani tak o to, že více zobáků sežere více ovoce, ale je to jejich ochrana před přirozenými predátory, jako je třeba jestřáb. Pro jestřába už není tak snadné, ulovit jednoho špačka v semknutém hejnu, přičemž špačci ho matou rychlými a synchronizovanými manévry.

Žížaly jsou pro zahradu opravdovým požehnáním: těmito 4 fígly je na zahradě udržíte

www.nkz.cz

Čím se živí špaček: kromě ovoce sezobne i slimáka

Pravdou je, že špačci si mnohem více než ostatní druhy, rádi pochutnávají především na bobulovitém ovoci, takže třešně, višně, vinná réva, borůvky, rybíz nebo aronie, před ním nejsou nikdy v bezpečí. Na druhou stranu, další částí jejich jídelníčku je hlavně hmyz, a to především housenky škůdců, brouci, larvy, měkkýši, zkrátka havěť, kterou na zahradě nechceme. A hlavně, špaček sezobne i slimáky, kterého většina ptáků kvůli jeho slizu nemusí. Už to by měl být důvod, proč je dobré se se špačky kamarádit.

Hlemýžď zahradní: málokdo ví, jak může být užitečný. Toto jsou důvody, proč ho ze své zahrady nevyhánět

www.nkz.cz

Jak ochránit úrodu před nájezdem špačků: špaček nemusí být pohroma

Aby pro vás byl špaček pomocníkem, v boji proti škůdcům, nemusíte se uchylovat k jeho střílení, ano stále to někdo dělá, ani jejich plašení pomocí CD zavěšených na stromech. Bohatě stačí, pokud keřík s úrodou ochráníte sítí, starou záclonou nebo netkanou textilií. Pravda, na vzrostlou třešeň to půjde o něco hůře, nicméně stačí ji včas sklidit a špačci úrodu nestihnou zlikvidovat. A jestliže jim nedáte žádné ovoce k dispozici, zaměří svoji pozornost právě na hmyzí škůdce.

Jak se zbavit hryzce v zahradě dřív, než ji zničí: zkuste tyto fígle a odejde sám

www.nkz.cz

Špaček jako pomocník: pozvěte ho do své zahrady

Aby se špačkům u vás líbilo, a nemluvíme o přítomnosti ovoce, musíte pro něj také vytvořit příznivé podmínky. Přeci jen, kolik jiných ptáků vám pomáhá s likvidací slimáků, že? Všichni ptáci potřebují bezpečný úkryt, což jim zpravidla poskytují keře a stromy, čím více keřů na zahradě máte, tím více opeřenců se zde ubytuje. Především keře s chutnými plody jsou vítané nejen pro špačky. Pro špačky se také vyplatí rozvěsit špačkovníky na stromy, což je speciální ptačí budky přímo pro špačka. Při umisťování budek mějte jen na paměti, aby byly dostatečně vysoko a nedostala se do nich třeba kočka. S tou se špaček zrovna nekamarádí. Nezapomeňte také umístit do zahrady pítko, kde budete pravidelně vyměňovat vodu, ptáci zde nejen pijí, ale rádi si v pítku dopřejí také koupel.

Skočec obecný je nejjedovatější rostlina světa: možná ji máte na zahradě i vy

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada