Možná si říkáte, že vysadit pár rostlin není žádná věda. Opak ale může být pravdou. Založit správně trvalkový záhon, aby se v budoucnosti nestal vaší noční můrou, chce dobrý plán, pečlivou přípravu pozemku a chtě nechtě pravidelnou údržbu.
Jak postupovat krok po kroku?
Mulčovat, či nemulčovat…toť otázka
Při zakládání trvalkových záhonů je doporučené množství rostlin alespoň 9 kusů na metr čtvereční (samozřejmě záleží na velikosti dospělé rostliny). Taková výsadba obvykle zhoustne během první vegetační sezony po vysazení a případné plevele v konkurenci trvalek nemají šanci. Než se tak ale stane, je dobré trvalkový záhon tzv. zamulčovat, neboli nastlat vysokou vrstvu materiálnu na holou zeminu mezi vysazené rostliny.
Mulčování přináší vaší zahradě více výhod, než nevýhod. Použít můžete prakticky cokoliv.
Výhody mulčování
- minimalizace růstu plevelů
- zabránění tvoření půdního škraloup
- zlepšení vláhových poměrů (mulč zadržuje vodu u rostliny a omezuje výpar)
- snížení eroze půdy
- mulčování chrání kořeny před mrazy a na jaře před horkem (a předčasným rašením),
- zvyšuje se obsah humusu, při rozkladu organického mulče a neunikají živiny v podobě plynů,
- zvyšuje se mikrobiální činnost
- a v neposlední řadě estetická hodnota mulče
Mulčování kůrou zabraňuje růstu plevelů, zvyšuje estetickou hodnotu a zadržuje vláhu. Pozor ale na houbové choroby!
Čím můžete mulčovat?
Mulčování městských a soukromých záhonu se liší. Ve městech se nejčastěji používá drobný kačírek, protože údržba takového záhonu je nejekonomičtější. Současným hitem jsou také tzv. štěrkové záhony, kde mulč tvoří štěrk velikosti 4-8 mm.
V soukromých zahradách se nejčastěji k mulčování používá:
Drcená kůra jehličnatých stromů nebo dřevitá štěpka z listnatých stromů
Nastlaná hmota se vrství do výšky 5–10 cm. Kůru nebo štěpku zakoupíte běžně pytlovanou, při větších plochách se pak vyplatí zakoupit kůru volně loženou. Od umělých barevných štěpek se v současné zahradní architektuře již ustupuje.
Barevná štěpka je noční můrou všech zahradních architektů. Přesto je zahrádkáři stále ještě vyhledávaná.
Vrstva posekané trávy
Jemně nasekaná tráva (při použití sekačky) má hnojivé účinky, tráva s dlouhým stéblem (posekaná kosou nebo křovinořezem) se rozkládá pomaleji, většina živin vyprchá během rozkladu. Jde o levné materiály.
Listy z ovocných stromů, domácích druhů keřů a stromů
Mulčování listím má význam u choulostivějších keřů a stromů k ochraně nadzemních a podzemních částí rostlin proti chladu od podzimního výhrabu listí do jara. Nepoužívejte akát a ořech!
Horniny
Mulčování kameny a oblázky má historický původ v Asii. Materiál můžeme rozdělit podle velikosti zrna. Běžně se nastýlá 10 centimetrová vrstva. Tyto materiály jsou po estetické stránce v současnosti hitem č.1. O tom ví své i firmy, které obchodují s kamenným materiálem a ve svých obchodech nabízejí kamínky různých tvarů, frakcí a hlavně barev od béžové, přes červenou až po černou. Velice atraktivní je např. tzv. kamenná kůra. Tyto materiály jsou prosté chorob a škůdců a díky absorpci tepla prodlužují vegetační období na podzim.
Mulčování oblázky je v současnosti mezi zahradními architekty velmi oblíbené.
Nevýhody
- Velmi zásadní nevýhodou mulče z borky a drcené kůry je rozšiřování houbových chorob. Již v druhém roce je mulč (zejména na vlhčích místech) zcela prorostlý myceliem dřevokazných hub, které mohou napadnout mladé nebo oslabené rostliny. Spory hub mohou být pro člověka alergenní.
- Kromě zásypu z kamínků všechny mulče postupně slehávají a tlejí, tudíž je potřeba je pravidelně doplňovat. Při hustém sponu trvalkové výsadby může záhon již v druhém roce fungovat bez mulče.
- Mulčování posekanou trávou může při tlení nepříjemně zapáchat! Obecně se tento typ mulče pro sadové úpravy zahrad příliš nedoporučuje a to i kvůli estetické hodnotě. Posekaná tráva se za větrných dnů rozlétá do blízkého okolí a může působit problémy alergikům.
- Mulčování kameny (oblázky, štěrk, kamenná kůra) je nevýhodné především pořizovací cenou. Horniny v sobě také akumulují teplo a půdu pod sebou mohou vysušovat.
Mulčování krátce posekanou trávou může nepříjemně zapáchat. A to nejenom alergikům!
Zdoj: wikipedia.cz