Jaké ovoce chutná lépe po mrazu?
Abychom mohli konzumovat plody některých ovocných druhů, je třeba, aby přešly mrazem. Pokud by tomu tak nebylo, byly by plody příliš trpké, plné tříslovin... což by nás ke konzumaci vůbec nelákalo. Mrazem se však zvýší aktivita některých enzymů, díky kterým jsou plody měkké, sladké a mnohem stravitelnější. Jestliže tedy chcete ve své ovocné zahradě sklízet i v zimě, vysaďte si některý z těchto druhů.
1. Mišpule
Mišpule německá (Mespilus germanica) patří mezi jádroviny. Plodem je bronzově hnědá malvice, kterou lze konzumovat až po přejití mrazem, kdy tzv. hniličkovatí. Plod, který je vhodný ke konzumaci poznáte tak, že nedrží svůj tvar a vypadá, že každou chvíli ze stromu spadne. Po utržení stopky je nejlepší dužninu z plodu rovnou vymačkat do pusy nebo ji ze slupky vyjíst lžičkou. Semena ale vyplivněte. Jsou-li mišpule ještě příliš tvrdé, můžete je nechat dojít ve sklepě, kde do Vánoc změknou, nebo je přidat k moštům, protože díky vysokému obsahu tříslovin prodlužují jejich trvanlivost. Mišpule se často používají na marmelády, rosoly a k výrobě likérů.
2. Oskeruše
Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) rovněž patří mezi jádroviny. Plody oskeruše vypadají jako velké jeřabiny a chutnají jako nakyslá jablka. Oskeruše dozrávají v září až říjnu, ale abychom je mohli konzumovat, potřebují přejít mrazem nebo je musíte nechat uležet na chladném místě. Oskeruše se používají také k výrobě marmelád, kompotů, vína nebo pálenky. Pokud oskeruši smícháte s bylinkami a medem, získáte lék proti nachlazení, a jestliže umelete její sušené plody, vznikne prášek zvaný pracharanda, který se používá stejně jako třeba skořice, klidně k dochucení svařeného vína.
3. Trnky
Trnka obecná (Prunus spinosa) nebo také slivoň trnka, je zcela běžný, trnitý keř, který roste v přírodě. Je ale velká škoda nemít alespoň jednu trnku i na zahradě, protože její plody, tmavě modré ojíněné trnky jsou velmi chutné. Plod trnky je vlastně peckovice, takže trnky patří do peckovin stejně jako třešně nebo švestky. Dužnina je nazelenalá a není možné ji oddělit od pecky. Mají vysoký obsah tříslovin a na chuť jsou velmi trpké, jakmile však přemrznou, lze je bez problémů konzumovat. Na správnou dobu sklizně čekají i ptáci, takže jakmile začnou nalétávat na tyto keře, je správný čas ke sklizni. Někdy ale opeřenci bývají rychlejší než my, takže pokud chcete trnku sklidit, musíte sklidit plody dříve a dát je na pár dnů do mrazáku, kde zesládnou. Trnka se používá hlavně na výrobu vynikajících likérů a vín.
4. Šípky
Šípky, které vznikají po odkvětu růže šípkové (Rosa canina) všichni sklízíme v době, kdy jsou plody tvrdé, dobře vybarvené a zralé. Takové plody se používají na sušení na zimu a mají vysoký obsah vitamínu C. Když ale šípky otrhat před mrazem nestihneme a zmrznou, i tak vám mohou dobře posloužit, Přemrznutím totiž změknou, jsou sladké a můžete je využít například k výrobě marmelád či omáček. Dejte si jen pozor na chloupky, které jsou uvnitř šípku, ty by mohly po požití dráždit.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.