Geniální způsob, jak si vypěstovat ovoce bez vlastní zahrady nebo sadu

Jaké druhy ovocných stromů lze pěstovat v nádobách

Broskvoně, nektarinky, meruňky, jabloně, hrušně, švestky, třešně a spoustu dalších ovocných stromů. Pochopitelně úroda bude menší, protože stromy pěstované v nádobách jsou nižšího a útlejšího vzrůstu. Má to však také své výhody. Lépe totiž uchráníte menší rozkvetlé stromky před jarními mrazíky. Ve finále však můžete sklidit víc ovoce na terase než v zahradě, kde mohou květy stromů zjara zmrznout.

Jaké jsou podmínky pro pěstování ovocných stromků v nádobách

Důležitým předpokladem ke zdárnému pěstování je výběr vhodných odrůd.  Stromky roubované na pomalu rostoucích podnožích nemají velké nároky na prostor. V dnešní době není problém koupit kultivary, které jsou určené pro pěstování v nádobách. Podle velikosti terasy a vaší ochoty „obětovat“ tento prostor stromům, zasaďte více jedinců, aby došlo k opylení. Můžete však pořídit odrůdy, které jsou samosprašné a tím si zajistíte úrodu bez většího množství stromů.

Základem je velká nádoba

Ač si kupujete malý ovocný strom, počítejte s tím, že vyroste a bude ve stejné nádobě mnoho let. Hned na začátku mu tedy pořiďte květináč o objemu alespoň 60 litrů. Záleží také na materiálu, ze kterého je vyroben. Doporučují se kamenné (může být i umělý kámen) a dřevěné nádoby, které jsou pevnější než z keramiky. Nekvalitní plastové květináče však mohou být problém, protože málo chrání kořeny před slunečním úpalem nebo mrazem, protože špatně tepelně izolují. Nezapomeňte také na odtokové otvory v nádobě a na podmisku.

Kam umístit strom na terase

Pečlivě si pročtěte doporučení, jak pěstovat zakoupený stromek. Podle jeho nároků zvolte správné stanoviště. Počítejte s tím, že nádoba naplněná zeminou je těžká a na zvoleném místě bude pravděpodobně několik let. Stromek navíc časem povyroste. Zbrklý výběr místa vás časem může potrápit.

Jak zasadit strom do nádoby

Zemina by zpočátku neměla být příliš výživná, aby strom neztratil zakrslý charakter. Určitě se vyplatí koupit již namíchanou zeminu pro pěstování zákrsků. Na dno květináče nasypte drenážní vrstvu, aby nedocházelo k přemokření. Samotný stromek zasaďte ve stejné hloubce, ve které rostl ve školce nebo v koupeném květináči. Nakonec nasypejte okrasné kamínky nebo mulčovací materiál, aby půdu nevysychala.

Jak zalévat stromky

Stromky v nádobách jsou většinou závislé na vodě, kterou jim dodáte. Jakmile zakoření a začnou růst, jejich kořenový systém bude na příjem vody náročnější než v prvním roce výsadby. V letním a horkém období se může stát, že si vyžádají každodenní zálivku. Po nasazení plodů a jejich správné vyzrávání dodávejte do zálivky hnojivo s větším obsahem draslíku každý týden.

Při dodržení těchto základních zásad vám pěstování ovoce na terasách a balkonech přinese z úrody radost.

Zdroje: autorský text