Urychlete klíčení okurek pomocí jednoduchého fíglu: při jejich pěstování nezapomeňte na vhodné sousedy

Okurky patří do Top 3 oblíbené plodové zeleniny

Okurka setá (Cucumis sativus) rozhodně patří mezi Top 3 oblíbené plodové zeleniny, před ní, ale záleží na preferencích, jsou jen rajčata a papriky. Tak či tak, plodovou zeleninu řadíme mezi tu nejvíce náročnou na naši péči, a hlavně na dostatek živin v půdě. Chcete-li tedy letos sklidit pořádnou úrodu svých oblíbených plodů, musíte nejprve dostatečně vyživit půdu, a to jak na venkovních záhonech, tak ve skleníku či v nádobách na balkoně. Tím nejlepším hnojivem, na které plodová zelenina reaguje úplně nejvíce je samozřejmě dobře uleželý kompost nebo uleželý chlévský hnůj. Pokud nemáte možnost v blízkosti svého okolí sehnat hnůj, kupte si ho sušený v pytlích, seženete ho v každém zahradnictví či hobbymarketu.

Borovici hnědne a opadává jehličí: viníkem může být nejrozšířenější houbová choroba. Preventivní opatření proveďte včas, jinak borovici zahubí

www.nkz.cz

Předpěstování okurek doma na parapetu

Máte-li zakoupená semínka okurek, nebo jste si je schovali z loňské sklizně, teď nastává ta vhodná doba pro jejich výsev. Semínka jsou poměrně drobná a lehká a někdy mohou působit dojmem, že jsou odumřelá. Vyséváme do sadbovačů nebo malých květináčků nejlépe do výsevního substrátu, který je doplněn perlitem. Ten zajistí vzdušnost substrátu. Okurky klíčí poměrně rychle, ve srovnání třeba s paprikami, které se vysévají již v únoru. Z toho důvodu se vysévají jako poslední. Do asi 1,5 cm jamky dejte vždy dvě semínka a jakmile vyklíčí obě, ponechte pouze silnější rostlinku, tu druhou odstraňte. Zakryjte substrátem a od této chvíle pravidelně zalévejte, aby byl substrát stále vlhký. Důležitá je také teplota pro klíčení, která by měla být kolem 20 °C, čím je nižší, tím déle klíčení bude trvat.

TOP 10 nejoblíbenějších balkonových květin. Kterým se bude dařit na slunci a které raději polostín?

www.nkz.cz

Jak urychlit klíčení semínek?

Pokud do konce dubna nestihnete semínka okurek vyset, určitě není vše ztraceno, a i vy můžete stihnout předpěstovat sazenice. Stačí, pokud klíčení trochu uspíšíte tím, že semínka namočíte do teplé vody a to na 24 až 36 hodin.  Díky tomu rychleji nabobtnají a vyklíčí. Běžně trvá klíčení okolo 14 dnů, ale díky namočení celý proces urychlíte.

Okrasné trávy teď rozdělte: získáte tím 2 výhody, které vám ušetří peníze

www.nkz.cz

Kdy okurky vysadit ven

Na venkovní výsadbu sazenic okurek je stále dostatek času, tedy pokud nemáte vytápěný skleník, zde můžete vysazovat dříve. Běžně ale ven vysazujeme až v půlce května, po zmrzlých mužích, což ostatně je termín pro všechny rostliny, které nemají rády chladno. Při výsadbě nechte mezi jednotlivými rostlinami rozestup minimálně 50 cm, a to ještě v případě, že je budete pěstovat na oporách. Pokud je chcete pěstovat volně na záhoně, zde si mezi rostlinami ponechte rozestup větší, zhruba 1 metr, aby okurky měly dostatek prostoru se rozrůst.

Zbavte se konečně plevele v trávníku jednou provždy: máte dva způsoby, jak se plevele zbavit

www.nkz.cz

Vyberte okurkám vhodné sousedy, jinak budete mít problém

O prospěšnosti smíšených kultur jsem si na našich stránkách již říkali a víme tedy, že některé rostliny dokážou pozitivně ovlivňovat jiné druhy či naopak si rostliny mezi sebou pomáhají vzájemně. Abychom tedy okurce v růstu pomohli a ochránili ji případně před chorobami a škůdci, mezi vhodné sousedy patří například kopr, hrách či fazole, ředkvičky, kukuřice nebo řapíkatý celer či měsíček lékařský se slunečnicí. Naopak, nikdy v blízkosti okurek nepěstujte brambory ani rajčata či melouny, kde hrozí přenos spor od plísně bramborové, která se ráda ubytuje i na okurce. A jakmile se plíseň na okurkách objeví, často to nedopadne dobře a končí to likvidací celé rostliny. U okurek se nedoporučuje ani pěstování aromatických bylinek jako je máta, šalvěj či bazalka, okurky totiž natáhnou jejich aroma.

Těmto bylinkám dopřejte dostatek živin, jinak se pořádné sklizně nedočkáte

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada