Fazole jsou snadné na pěstování: pokud dodržíte důležité pravidlo při jejich výsevu, čeká vás velká sklizeň

Nejprve si vyberte druh fazole

Ještě před tím, než začnete vysévat, dobře si rozmyslete, jaký druh fazole chcete pěstovat? Na výběr máte buď fazole keříčkové nebo tyčkové a obě mají svá pro a proti. Keříčkové fazole se vysévají opakovaně, protože velmi rychle odplodí, a již nenasazují nové květy. Chcete-li z keříčkových fazolí získat co největší úrodu, vysévejte je od sebe v intervalu 14 dnů, přičemž poslední výsev by měl být do začátku července, jen tak stihnou pořádně dozrát. Lusky u keříčkových fazolí se sklízejí dvakrát v týdnu. Pro většinu pěstitelů jsou vhodnější spíše tyčkové fazole, které plodí déle a pro svůj růst vyžadují oporu, což mohou být tyčky, nebo třeba treláž či plot. Chcete-li sklízet šťavnaté lusky, musíte tak učinit včas, jinak začnou tuhnout a již nejsou dobré.

K obří sklizni okurek vám pomůže kopřiva a starý chleba: vyzkoušejte starodávný fígl

www.nkz.cz

Jak pěstovat fazole

U fazolí, stejně tak i u ostatních luskovin jako je hrách či bob, nemusíte půdu před výsadbou vůbec hnojit. Luskoviny, které patří do zeleniny 3. trati, dokážou půdu o živiny obohatit sami, především pak o dusík. Na kořenech mají hlízkovité bakterie, které váží vzdušný dusík a v půdě jej přeměňují na formu přijatelnou i ostatním rostlinám. Půda by měla být spíše lehčí a prohřátá

Jahody nikdy nepěstujte poblíž těchto rostlin, jinak zapomeňte na úrodu

www.nkz.cz

Důležitá je pravidelná závlaha: pozor na půdní škraloup

Keříčkové fazole se vysazují zhruba 6 cm pod povrch, přičemž tyčkové mají větší semena a ty musí přijít ještě trochu hlouběji. Chcete-li tyčkové fazole pěstovat v řádku někde u plotu, jednotlivé rostliny by mezi sebou měly mít vzdálenost zhruba 50 cm. Pro bohatou sklizeň je důležitá pravidelná závlaha, pokud se na půdě vytvoří ze sucha škraloup, není to dobré a sníží se díky tomu i množství květů a následně lusků. Aby se voda dostala ke kořenům rychleji a neodpařovala se, pravidelně mezi fazolemi půdu kypřete, jen si dejte pozor v době, kdy začínají fazole kvést, abyste nepolámali květy.

Pěstujte zeleninu vedle sebe a dočkáte se obří úrody slaďoučké mrkve stejně, jako kdysi naše babičky

www.nkz.cz

Tohle musíte u fazole rozhodně dodržet

Jaro začalo a mnozí mají zdání, že je nutné vše najednou vysázet a vyset, protože se již nemohou dočkat práce na zahradě. Ale, právě u výsevu fazolí buďte trpěliví, protože fazol, na rozdíl od hrachu a bobu, není vůbec otužilý. S jeho výsevem tedy vyčkejte až do června, kdy je půda vyhřátá. Pro klíčení fazol vyžaduje půdu o teplotě min. 10 °C, takže pokud taková teplota bude v půdě panovat i dříve, než v červnu, můžete fazole v klidu vyset. To, že s výsevem vyčkáte na vhodný okamžik rozhodně neprodlouží dobu sklizně, naopak, všechny luskoviny mají velmi rychlý vývoj, takže se i vy brzy dočkáte prvních fazolových lusků.

Výsev ředkviček: dodržte tato pravidla výsevu a sklízejte obří úrodu celou sezónu

www.nkz.cz

Aby je netrápily choroby a škůdci, stačí jeden postřik

U žádné zeleniny nejsme nadšeni výskytem chorob a škůdců, což platí i u fazole, u které se objevuje nejen houbová choroba antraknóza, ale rychle je dokážou zdecimovat třeba mšice či nějaký hmyz, který okusuje listy. Jako prevence se využívá, a to nejen u fazole, přípravek Rock Effekt, který je přírodní, zvyšuje obranyschopnost rostliny a lze ho používat i v permakulturách či ekologickém zemědělství. Velmi dobře se také, kromě aplikace klasických chemických prostředků, osvědčily smíšené záhony, kdy si rostliny navzájem pomohou v boji proti nepříznivým vlivům. Fazole tedy pěstujte ve společnost cibule a saturejky, jejichž aroma mšice přímo nesnášejí.

Chraňte angrešt i rybíz proti padlí: postřik proveďte včas, jinak přijdete o plody. Platí na něj jedlá soda nebo česnek

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada