Je čas na výsev ředkviček: dodržte pár pravidel výsevu a sklízejte obří úrodu celou sezónu. Pozor si dejte na závlahu

Ředkvička setá (Raphanus sativus) není naše domácí zelenina, ale již u nás natolik zdomácněla, že ji jako naši bereme. Ředkvičky totiž mají původ v Japonsku a Číně, kde se rovněž těší velké oblibě. Pokud tuto zeleninu milujete, dobrou zprávou je, že je lze pěstovat všude, jak na záhoně, tak ve skleníku, pařeništi či klidně v nádobě na balkoně a terase. Od výsevu po sklizeň uplyne pouze měsíc a pokud vyséváte průběžně, můžete je sklízet po celou sezónu.

Jak mít mít letos na zahradě krasný trávník: s vertikutací vyčkejte na vhodný čas, jinak ho poničíte

www.nkz.cz

Ředkvička setá: malá kulička plná zdraví

Je jasné, že i ředkvička bude pro naše zdraví, stejně jako jiné druhy zeleniny, velmi prospěšná. Však naše babičky moc dobře věděly, proč nám je vždy podsouvaly k jídlu. Ředkvičky mají vysoký obsah kyseliny listové, což je dobré nejen pro nastávající maminky, obsahují také vitamíny skupiny B, vitamíny K, draslík, mangan, hořčík, vápník i železo. Nehledě na to, že díky silicím, které jim propůjčují typickou štiplavou chuť, čistí střeva a podporují trávení a zbaví vás dokonce škytavky.

Popínavá rostlina s omamnou vůní: hrachor můžete pěstovat i na balkoně. Těchto 5 je nejkrásnějších

www.nkz.cz

Jak vyset ředkvičky

Ještě před tím, než začnete vysévat, byste měli připravit půdu, kde je hodláte pěstovat. Ředkvičky jsou nenáročné, ale vyžadují slunce a živiny, nejlepší je kompost nebo či průmyslová, univerzální hnojiva. Do skleníku a pařeniště se ředkvičky vysévají již v polovině února, na venkovních záhony od začátku března, záleží na nadmořské výšce, kde se zahrada nachází. Vyséváme do řádků, kdy vzdálenost mezi řádky je 15 cm a vzdálenost semen v řádku asi 5 cm. Pokud se vám nepodaří dodržet vzdálenost mezi semínky a vypadne vám jich více, než byste chtěli, nechejte to tak a jakmile začnou růst, tak je protrháte. Půdu udržujte neustále vlhkou, ale nepřelévejte ji, nepěstujete přece rýži a hlavně, v půdě se pak budou šířit houbové choroby. Sklízejí se průběžně, protrháváním větších bulviček. Stejný postup výsevu zvolte i u pěstování v nádobách na balkoně či terase, kde ale budete muset častěji zalévat, a to především na místech exponovaných na jižní stranu.

Komule na jaře vyžaduje řez: pozor ale, jaký druh řežete. Tyto 2 druhy nikdy řezat nesmíte

www.nkz.cz

5 věcí, které jste o ředkvičkách možná nevěděli

1. Máte-li škytavku nebo bolesti břicha, snězte pár ředkviček a bude vám lépe

2. Ve starověkem Egyptě se ředkvičkami, česnekem a cibulí platilo dělníkům, kteří stavěli pyramidy

3. Příbuznými ředkviček jsou brokolice a květák

4. Jejich latinský název „Raphanus“ znamená „rychle se objevit“, jedná se totiž o zeleninu s nejrychlejším vývojem

5. Některé druhy ředkviček mohou vážit až 45 kg

Úvodní foto: Shutterstock

Borůvky teď potřebují jednu jedinou věc: dopřejte jim ji a dočkáte se obří úrody

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada