Vyrobte si krásnou podzimní dekoraci, co vydrží týdny i měsíce. Stačí se o ni dobře starat

Podzimní dýňová dekorace se sukulenty se bude vyjímat na balkoně i terase, ale dokonale oživí také interiér. Při správné péči květináč z dýně vydrží několik týdnů, výjimečně i několik měsíců. To však jen za předpokladu, že vyberete dokonale vyzrálou dýni s pevnou slupkou, pečlivě z ní vydlabete dužinu a budete se o ni správně starat.

Jak vytvořit dekorace z dýně a sukulentů

Zvolte menší až středně velkou dýni s plochou spodní částí, aby byla dekorace stabilní. Ideální jsou okrasné dýně nebo menší dýně muškátová, která obecně vydrží velmi dlouho v dobré kondici. Pokud vyberete dýni s měkkou slupkou, pak se vám bude snadno vyřezávat, ale musíte se připravit na její krátkou trvanlivost.

Při výrobě dekorace postupujte podle našeho návodu

  1. Ostrým a především čistým nožem, abyste si do dekorace nezanesli zárodky plísní a hniloby, odřízněte horní část dýně i se stopkou.
  2. Lžící vydlabejte všechna semínka a větší část dužiny z dýně. Pod slupkou ponechte jen asi 2 cm silnou vrstvu.
  3. Do spodní části dýně vyvrtejte několik otvorů pro odtok přebytečné vody z deště i zálivky.
  4. Celý vnitřek dýně vystelte igelitem, ale nezapomeňte opět ve spodní části vytvořit několik otvorů pro odtok vody.
  5. Vydlabanou a igelitem vystlanou dýni naplňte speciálním substrátem pro pěstování sukulentů nebo běžnou zahradní zeminou smíchanou s pískem.
  6. Vysaďte sukulenty a kolem nich nasypejte drobný štěrk, drcenou kůru nebo dekorační mech či lišejník.

Nově vysazené sukulenty zalijte, ale dávejte pozor na přemokření. Další zálivku nechte až na dobu, kdy substrát zcela vyschne. Dekoraci můžete umístit do interiéru, ale samozřejmě déle vydrží, pokud ji postavíte ven na balkon, terasu nebo i zahradu. Vždy však zajistěte, aby na dýni nepršelo.

Do květináčů z dýně můžete vysadit drobnější sukulenty

8 tipů, jak prodloužit životnost vydlabaných dýní

Vydlabané dýně obecně nemají dlouhou životnost. Většinou se na nich už po několika dnech začnou objevovat hnilobné skvrny, dýně začnou měknout a plesnivět. V zahraničních internetových obchodech můžete zakoupit speciální sprej na vydlabávané dýně Pumpkin fresh, díky kterému se životnost podzimních dekorací z dýní výrazně prodlouží, ale je poměrně drahý. Máme pro vás proto několik jednoduchých tipů, jak se o vydlabávané dekorace z dýní postarat, aby byly krásné co nejdéle:

  1. Před vydlabáním celou dýni omyjte slabým roztokem sava, abyste nepřenesli zárodky plísní i na vydlabané části.
  2. Používejte jen důkladně vyzrálé dýně s hodně tvrdou slupkou, i když to výrazně ztíží práci s nimi.
  3. Dýni vydlabejte co nejvíce. Odstraňte zevnitř dýně všechna semena a co největší vrstvu měkké dužiny.
  4. Vydlabanou dýni můžete celou ponořit opět do slabého roztoku bělidla (sava), klidně i na několik hodin. Potom dýni otřete a vysušte čistým hadříkem.
  5. Dýni také můžete lehce potřít běžným kuchyňským olejem nebo čistou vazelínou, abyste předešli nadměrnému vysoušení.
  6. Pravidelně kontrolujte, zda dýně neměkne a neobjevuje se na ní plíseň.
  7. Pokud máte dekoraci umístěnou na balkoně nebo na terase, pak raději hlídejte teplotu vzduchu. Pokud už budou hrozit ranní mrazíky, pak dekoraci přeneste do bezmrazé místnosti.
  8. Při umístění v interiéru je naopak dobré, vybrat pro ni co nejchladnější místo v bytě, určitě ne v blízkosti radiátoru ústředního topení nebo na parapetu, na který dopadají sluneční paprsky.

Zdroj: autorský článek