Květinový materiál na čelenku seženete v každém květinářství. Vydejte se pro eustomu, hortenzii a nevěstin závoj. Jedná se o květiny poměrně trvanlivé, které zvládnou vydržet po celý den v pěkném stavu. Vybírat však můžete i z dalších druhů, odolné jsou i karafiáty nebo drobnokvěté chryzantémy.
Eustoma, jícnovka (Lisianthus)
Eustoma se prodává jako oblíbená řezaná květina v každém květinářství. Jedná se o poměrně odolnou květinu s velkými a nápadnými květy, která pochází z travnatých prérií Mexika. Nejčastěji je v nabídce v bílé, růžové a fialové barvě.
Eustomu však můžete pěstovat i jako hrnkovou květinu, doma za oknem nebo přes léto na balkoně. V teplejších krajích se pěstuje jako trvalka, u nás pouze jako letnička, zimní období špatně zvládá i při umístění v interiéru. Vyžaduje běžnou půdu pro pokojové květiny, hodně slunce a mírnou zálivku. Nejlépe se jí daří poblíž radiátoru ústředního topení, v suchu.
Hortenzie (Hydrangea)
Oblíbené hortenzie pocházejí z Asie a Ameriky a jedná se o celý rod rostlin, který zahrnuje keře, stromy i liány. V květinářství nejčastěji zakoupíte květenství velkokvětých hortenzií v bílé, růžové, červené či modré barvě. Jedná se o velmi trvanlivé rostliny, které jsou krásné i po úplném zaschnutí.
Nevěstin závoj, šater latnatý (Gypsophila paniculata)
Tradiční trvalka našich zahrad bývá i běžnou součástí nabídky každého květinářství. Původně pochází z jihovýchodní Evropy a na zahradách vykvétá od června do září. Pro celoroční potřeby floristů se na náš trh dováží. Šater vykvétá nejčastěji bílými kvítky, ale mohou být i v barvě světle růžové.
Co budete potřebovat na květinovou čelenku
- bílou a růžovou eustomu
- bílou hortenzii
- bílý šater latnatý
- nůžky
- plastovou čelenku do vlasů
- úzkou bílou nebo světle růžovou saténovou stužku
- tenoučký stříbrný drátek
- tavnou pistoli
- lesk na květiny ve spreji pro finální úpravu kytic
Jak budete postupovat při výrobě květinové čelenky
- Na jeden konec plastové čelenky přilepte tavnou pistolí saténovou stužku a začněte čelenku opatrně omotávat.
- Postupujte pomalu, vždy naneste tavnou pistolí lepidlo asi na 2 cm délky čelenky a omotejte stužku.
- Jakmile začnete omotávat čelenku v místě, kde se nacházejí zoubky, snažte se vždy stužku umístit mezi tyto zoubky, aby na horní straně čelenku dobře kryla a zároveň aby na spodní straně zůstaly zoubky funkční. Pomáhají udržovat čelenku ve vlasech.
- Asi 10 cm od kraje uvažte na čelenku tenký stříbrný drátek, kterým budete uvarovat na čelenku květiny.
- Květiny, nastříhané tak, aby měly stonky dlouhé asi 5 cm, pokládejte na čelenku a zároveň je omotávejte k čelence drátkem.
- Na konci čelenky připevněte několik květin v opačném směru tak, aby na konci čelenky nevykukovaly stonky květin, ale aby bylo vše schované pod květy.
- Hotovou čelenku můžete přestříkat sprejem pro finální úpravu květin, který chrání květiny proti rychlému odpařování vody a zajistí květinám delší dobu čerstvý vzhled.
Zdroj: autorský text