Dýně se používá nejen na polévku
Také máte dýně spojené pouze s tradiční polévkou nebo s Halloweenem a vůbec by vás nenapadlo ji použít třeba jako nádobu pro pěstování či aranžování rostlin? Tak v tom případě čtěte dále, protože vám poradíme, jak si právě z dýně aranžmá vyrobit. Nemusíte se bát, že byste to nezvládli, právě naopak, jednoduché aranžmá ze živého materiálu zvládne i malé dítě, takže klidně k tvoření pozvěte i své ratolesti, můžete tak soutěžit, komu se dekorace lépe povedla. Nejen, že spolu budete smysluplně trávit čas, ale navíc si i zkrášlíte své domovy.
Pro výrobu aranžmá potřebujete jen pár věcí
Kromě dýně, která by měla být dostatečně velká, budete potřebovat různorodý rostlinný materiál. Nemusíte za něj utrácet spoustu peněz v obchodě, ale bohatě postačí, když projdete zahradu, park či les a nasbíráte si nejen květy, ale hlavně plody, různé větvičky, větvičky stálezelených keřů nebo mech. Jestliže se vám podaří nalézt prázdnou ulitu od hlemýždě, i ta se k výrobě dekorace hodí. Dále potřebujete zelenou aranžovací hmotu, zahradnické nůžky, kousek celofánu nebo postačí igelitový sáček, nějaké drátky, případně tavná pistole, pokud budete dekorovat samotnou dýni nebo používat sušené rostliny. Někdy se hodí také různé stuhy, figurky nebo různá podzimní dekorace. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jaký materiál k aranžování využijete.
5 kroků k nejkrásnějšímu aranžmá z dýně
1. Na samém počátku aranžování musíte z dýně odříznout horní část se stopkou, přičemž tuto jakousi „pokličku“ nevyhazujte, ještě ji využijeme. Dýni pečlivě vydlabejte, přičemž výživná semínka nevyhazujte, pár si jich schovejte pro výsev na příští rok a zbytek omyjte, osušte a upražte a získáte vynikající, a hlavně zdravou pochoutku na dlouhé zimní večery.
Rostliny natrhejte na zahradě
2. Připravíme si rostlinný či jiný, doplňkový materiál. Pokud budete aranžovat trvalky ze zahrady, například astry, třapatky či třapatkovky, nejprve květinám seřízněte dlouhým šikmým řezem stonky a nechte je tak hodinu napít v čisté vodě. Jakmile jsme takto rostliny upravili, připravíme si zelenou aranžovací hmotu na živé rostliny, kterou nejprve necháme pořádně nasáknout vodou a to tak, že ji postavíme na hladinu do dostatečně velké nádoby či kyblíku a necháme samovolně klesnout ke dnu. Po nasáknutí ji vložíme do dýně, kam jsme předem umístili celofán nebo igelitový sáček, díky kterému nebude dýně tak rychle zahnívat. Přečnívající okraje celofánu ustřihněte, neměly by být vůbec vidět.
Jdeme do finále..
3. A teď to nejlepší: začněte aranžovat, jako první umístěte větší květy a až poté doplňujte ostatní materiál, velmi hezký je třeba břečťan, který můžete nechat volně přepadávat z horního okraje dýně. Jakmile budete mít rostliny a další materiál umístěné v aranžovací hmotě, vezměte si špejli nebo nějaké dřívko a zapíchněte mezi ně horní část dýně se stopkou, získáte takovou čepičku.
Použít můžete cokoliv ze zahrady nebo z lesa
4. Vhodné rostliny pro aranžování jsou astry, hvězdnice, růže, květenství hortenzie, květenství travin, plody jeřabin, hlohyně, šípky, šišky, především smrkové i borové, pestrobarevné keře jako jsou brsleny, větvičky pokryté lišejníkem atd.
Použít můžete i sušené květy a plody
5. Aranžovat můžete také sušené rostliny či sušené plody, v tomto případě se pak používá šedá aranžovací hmota, která umožňuje lepit materiál pomocí tavné pistole. Kromě živých a sušených rostlin lze použít také rostliny jako jsou vřesy, vřesovce, traviny, kdy dýni používáme úplně stejně jako jakoukoliv nádobu pro pěstování rostlin. I v případě naplnění substrátem dáme na dno dýně celofán nebo igelitový sáček a až potom sem nasypeme substrát, do kterého rostliny vysadíme.
Jak se o dýňové aranžmá starat?
V případě, že jste k aranžování používali živé rostliny, musíte doplňovat hlavně vodu. Aranžovací hmota musí být vždy plně nasáklá, přičemž množství vody zjistíte, když do aranžmá strčíte prst a sáhnete na aranžovací hmotu. Je-li prst vlhký, závlaha není třeba. Pokud budou uvadat některé rostliny, stačí je jen vyměnit za nové nebo čerstvé. Celé aranžmá je dobré rosit a udržovat spíše někde v chladnější místnosti, díky nižší teplotě vám dekorace vydrží mnohem déle.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.