Vánoční stromeček ke svátkům patří
Každý to máme nastavené jinak, jedni si Vánoce nedokážou představit bez vůně živého stromečku, ti druzí se spokojí se stromkem umělým, který jen vyndají po roce ze skříně, a další vánoční stromeček neřeší vůbec. Jenže... nemít stromeček na Vánoce by bylo stejné, jako mít štědrovečerní večeři bez kapra nebo bramborového salátu. Pokud by vás však napadlo, že si půjdete nějaký ten stromek uříznout do lesa, nechte si zajít chuť. Nejen, že se to prostě nedělá, ale lesníci i majitelé lesů jsou na takové lapky již dávno přichystaní a stromečky ošetřili speciálním chemickým roztokem, který venku necítíte, ale v teple se po celém bytě začne šířit velmi nelibá vůně, například zkaženého masa. Krást se prostě nevyplácí.
Vánoční stromeček si vyrobte doma
Profesionální floristé si vázaný stromeček zcela jistě již vyzkoušeli a dříve byla jeho výroba naprosto standardní. Dnes to sice tak časté není, nicméně najdou se tací, kteří z mnoha důvodů dávají přednost doma vyrobenému vánočnímu stromečku. Výhody jsou jasné: vázaný stromek může být různé velikosti, kterou si určíte sami, dle toho, jaké máte prostorové možnosti ve vašem bytě nebo tam, kde ho chcete použít. Buď se vyrábí malý a pokládá se na stůl, ale může být i vysoký, který můžete umístit do různých hal jako vánoční výzdobu.
Další výhodou je, že ušetříte nějakou tu kačku, protože k jeho výrobě potřebujete jen větve, které nasbíráte v lese. Je-li vázaný stromeček správně vyrobený, věrohodně napodobuje opravdový živý stromek a málokdo to pozná.
Jak vázaný stromek vyrobit krok za krokem
1. Pro výrobu vázaného stromečku potřebujeme chvojí z jedle či smrku, nicméně i zde platí, že jedlové chvojí vydrží v domácích podmínkách déle. Dále potřebujeme dřevěnou tyčku či hůlku, na kterou se větve připevňují, zahradnické nůžky, vázací drát na špulce a případné vánoční dekorace na ozdobu.
2. Nejprve si nastříháme větve, přičemž jejich délka odpovídá jednotlivým patrům stromečku a je důležité, aby hotový stromeček působil jako živý. Pro výrobu používáme pouze krásně zbarvené větve, dobře tvarované, aby celkový efekt byl dokonalý.
3. Stromek zhotovujeme tak, že na vrchol dřevěné tyčky nebo kolmé větve drátem připevníme špičku a dále připevňujeme jednotlivé větve do přeslenů v několika patrech v závislosti na výšce.
4. Takto postupujeme až dolů, kdy chvojím musíme zakrýt i kmínek. Větvení může sahat až k zemi nebo končí v různé výšce, což už záleží čistě na vás, obě varianty jsou přípustné.
Vázaný stromeček nezapomeňte nazdobit
Jakmile máme stromeček uvázaný, umístíme ho do nějaké nádoby, květináče nebo stojánku. V nádobě ho můžeme zapíchnout buď do aranžovací hmoty, nebo přímo do substrátu. Pokud jste si vyrobili stromek větší velikosti, ten raději kvůli stabilitě v nádobě zasádrujte.
Jak si stromeček nazdobíte už záleží čistě na vaší fantazii, ať už ho budete ladit do staročeska nebo ho vyzdobíte moderně, vždy bude vypadat krásně. Povrch substrátu či hmotu pak zakryjeme třeba mechem, šiškami nebo menšími větvičkami z použitého jehličnanu.
Použití stromečku k výzdobě hrobu
Jak již bylo řečeno, velkou předností vázaných stromečků je jejich velikost, kterou volíme dle naší potřeby. Takže, klidně ho můžete použít i k vánoční výzdobě hrobu, kde je třeba zajistit pořádnou stabilitu. Klidně do nádoby vložte nějaký větší kámen či cihlu, zasypte zeminou a do ní stromeček zapíchněte. I se zdobením buďte opatrní, stromeček bude vystaven nepříznivým vlivům především pak v podobě deště, mrazu i větru. Veškeré dekorace by proto měly být umělohmotné a dobře přidělané, k tomu se používá buď tavná pistole, nebo drát.
Vypichovaný vánoční stromeček lze vyrobit z různého materiálu
V tomto případě budete potřebovat kromě chvojí také základ vánočního stromečku, který je tvořen aranžovací hmotou nebo polystyrénem ve tvaru kužele. Chcete-li vytvořit větší vypichovaný stromeček, aranžovací hmotu obalte drátěným pletivem, díky kterému zajistíte lepší pevnost. Základ upevníme do nádoby nebo na kmínek a začínáme vypichovat odspodu. Hmota se vypichuje drobnými větvičkami chvojí a zdobí se buď přírodními materiály (oříšky, šišky – nejlépe modřínové, bukvicemi, suchými květy, mechem, atd.), nebo dalším dekoračním materiálem.
Kromě větví ale můžete stromeček vyrobit také z dalšího materiálu, jako jsou šišky, kouličky a badyán. Velmi hezký je z větviček vřesovců či stálezelených keřů. Vrchol kužele zakončuje například hvězda nebo vrcholová větévka živého stromku. Dekorace na jednotlivé větvičky přilepujte nejlépe tavnou pistolí nebo lze zakoupit dekorace se špendlíkem či drátkem, takové můžete pouze zapíchnout. Vypichovaný vánoční stromeček slouží nejčastěji opět jako dekorace interiéru či hrobu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.