Dekorační věnce z živých rostlin můžete vytvářet od jara až do podzimu, ale konec léta začíná nabízet materiál, který zůstává i po zaschnutí dlouho krásný. Vybírejte rostliny plně vyzrálé, ale ne úplně suché. Takové by se vám při práci lámaly.
Dekorativní hvězdy z čeledi miříkovitých
Rostliny z čeledi miříkovitých pozná snadno i úplný laik, protože jsou pro ně charakteristická paprskovitá květenství, připomínající hvězdy, která i po úplném zaschnutí krásně drží tvar. Na loukách i kolem polních cest tak můžete běžně sbírat anděliku lékařskou, bršlici kozí nohu, kerblík či divoký kmín i mrkev.
Pelyněk černobýl a laskavec ohnutý materiálem nešetří
Téměř všude najdete vynikající rostlinu na podzimní dekorace, a to je pelyněk černobýl. Je to velmi častý plevel, který se vyskytuje v zahradách i na okrajích polí i polních cest. Jedná se o léčivku, která dorůstá velkých rozměrů a bohatě se košatí. Z jedné rostliny tak většinou pořídíte materiál na celý věnec.
Stejně tak laskavec ohnutý je rostlina, kterou potkáte na každém kroku, ve městech i ve volné přírodě. Roste na sušších místech, na okrajích zanedbaných trávníků i kolem polních cest. Vytváří květy v hustých lichoklasech, které připomínají něco jako plyšová klubíčka a jsou velmi dekorativní.
Traviny se hodí téměř všechny
Květenství travin můžete sbírat téměř kdekoliv a všechny se budou na výrobu dekoračního věnce hodit. Nezáleží na jejich pojmenování, nasbírejte si stébla travin, která na své cestě za materiálem potkáte a která se vám budou líbit.
Květy řebříčku zůstanou bílé i po zaschnutí
Většina rostlin získává po usušení nahnědlou barvu, ale u květů řebříčku se můžete spolehnout, že zůstanou krásně bílé i po zaschnutí. V zahradách se pěstují i řebříčky barevné, ale na okrajích polí i luk, kolem polních cest, i v příkopech kolem silnic najdete většinou velké množství řebříčku obecného. Jeho bílé květy vám ve věnci nesmí chybět.
Plody černého bezu sbírejte jen nezralé
Ani za plody černého bezu se nebudete muset vydávat nijak daleko. Černý bez roste ve městech i ve volné přírodě, kolem silnic i polních cest. Na dekorace však používejte bezové ploty jenom tehdy, dokud jsou ještě zelené. Černé, zralé plody snadno opadávají a hodně špiní.
Co budete potřebovat na věnec
- polystyrenový základ na věnec
- staré triko v zelené či hnědé barvě
- nůžky
- zahradnické nůžky
- provázek
- špendlíky
- traviny, květina a plody, které budou dekorativní i po zaschnutí
Jak budete postupovat při výrobě věnce
- Staré triko nastříhejte na pruhy, široké asi 5-8 cm.
- První pruh z tričkoviny připevněte dvěma špendlíky na věnec.
- Tričkovinou omotejte celý věnec, nové pruhy i jejich konce vždy zajistěte zapíchnutím špendlíků.
- Na omotaný věnec uvažte provázek, ze kterého později vytvoříte očko na zavěšení věnce na stěnu.
- Rostlinný materiál si nastříhejte na asi 10 cm dlouhé kusy a provázkem začněte rostliny navazovat na věnec.
- Pokládejte na věnec vždy jen menší pugétky rostlin a stále omotávejte provázkem.
- Pravidelně střídejte traviny, květy i plody.
- Nakonec můžete věnec ozdobit jednoduchou mašlí z provázku nebo přidejte i vhodnou dekoraci, podle svého vkusu.
Zdroj: autorský článek