Nechte dětem vytvořit plán zahrady snů
Nakreslete půdorys vaší zahrady (alespoň na formát A3) a umístěte do něj dům a zahradní prvky, se kterými již nelze v budoucnu hýbat (terasa, skleník, bazén, sušák apod.). Vše zobrazte tak, aby to bylo pro Vaše potomky pochopitelné. U malých dětí si vyhrajte s barvičkami, u větších můžete použít popisky. Snažte se více méně zachovat měřítko prvků vůči rozměru zahrady. Pokud nemáte představu, jaký tvar a rozměry Vaše zahrada ve skutečnosti má, rozhodně nemusíte venku běhat s metrem. Stačí, když se navštívíte webové stránky katastru nemovitostí, vyhledáte si svou parcelu a přímo na stránkách změříte (v levém dolním rohu naleznete symbol pravítka).
Zkuste letos svěřit plánování zahrady do rukou Vašich dětí.
S dětmi si nad připravenými podklady sedněte a chvilku si povídejte, jak by měla vypadat jejich vysněná zahrada: co vše by na ní mělo být, co by chtěly pěstovat, co se jim na současné zahradě třeba nelíbí. Pak už stačí vzít do ruky pastelky a všechny vysněné věci do plánku nakreslit. Na okraje papíru pak mohou děti znázornit „konkrétní“ podobu toho, jak má daný prvek vypadat (růžový domeček, modrá skluzavka, jezírko s kapry apod.) Na konci činnosti si o projektech popovídejte a na jaře zkuste některé dětské nápady v zahradě realizovat.
Pomyslný plán zahrady můžete vytvořit i s mnohem menšími dětmi. K plánování vám skvěle poslouží kostičky Lega a vysněná dětská zahrada bude rovnou ve 3D.
Udělejte si vlastní katalog rostlin
Ačkoliv to může znít nezáživně, nad seznamem rostlin pro vaši zahradu se děti stoprocentně zabaví. Jediné co k tomu potřebujete jsou zahradnické časopisy nebo katalogy zahradnických center (např.Starkl). Pak už stačí jen čistý papír, nůžky, lepidlo a váš soukromý katalog rostlin může začít vznikat. Nechte děti, ať si z časopisů vystříhají vše, co by se jim na zahradě líbilo. Vy pak můžete z této inspirace čerpat a na jaro připravit funkční osazovací plán.
Osobní katalog mohou děti samozřejmě doplnit o vlastní obrázky. Chtějí-li pěstovat třeba rajčata, vystřihnou si z katalogu obrázek rajčat, nalepí ho na papír a mohou dokreslit i pokrm, který z nich mají rády.
Lepit vlastní katalog rostlin zvládnete i z postele.
Zasaďte s dětmi semínka a pozorujte
Zatím je samozřejmě ještě brzy, ale období viróz zdaleka nekončí a tak, až přijde správný čas, můžete s dětmi začít pomalu předpěstovávat rostlinky, pro které jste se ve vašem plánu rozhodli. Naučte děti správně připravit rašící prostředí a nechte je se o semínka starat. Uvidíte, jak budou na jaře nadšené, že si mohly na zahradu vysadit rostlinu, kterou „vypiplaly“ od semínka. Ideální je na zahradě vytvořit například vyvýšený záhon, který bude pouze z rostlin, které si děti přes zimu vypěstovaly. Bude to jejich první vlastní zahrada!
Naučte své děti pěstovat rostliny od semínka po dospělou rostlinu.
Vytvořte si na jaro cedulky do záhonů
Tuto činnost můžete s dětmi provozovat bez ohledu na roční období. Popusťte uzdu fantazii a vytvořte si originální cedulky na všechny záhony, truhlíky a třeba i jednotlivé rostliny.
Využít k tomu můžete tyčky od nanuků, samoschnoucí keramickou hmotu, kterou běžně seženete v každém papírnictví, překližku, korkové špunty, staré vařečky nebo lžičky, kamínky, víčka od kávy, a mnoho dalšího.
Pokud vlastníte doma laminovačku, můžete nechat děti nakreslit cedulky na čtvrtku a poté je zalaminovat. Nesmíte samozřejmě bazírovat na stoprocentní trvanlivosti. Ale za chvilku klidu a následného nadšení dětí to určitě stojí!