Adventní věnec ve staročeském stylu může obsahovat různé plody, šišky a ořechy
Také se těšíte, až si příští neděli zapálíte první svíčku na svém adventním věnci? Že ještě žádný nemáte? Tak právě proto jsme tady, abychom vám poradili, jak si jeden takový, staročeský, vyrobit. A nejlepší na tom celém je, že vás nebude ani tolik stát, protože staročeská výzdoba je taková, která byla v dobách našich prababiček a babiček a v té době rozhodně nikdo nechodil po obchodech, kde by nakupoval nějaké ozdoby. Kdepak, všechno bylo doma, tedy kromě tavné pistole, bez té se dnes při jakémkoliv tvoření již neobejdeme.
Jak si vyrobit adventní věnec
Výrobu adventního věnce jsme si již několikrát popisovali, nicméně ve stručnosti to raději zopakujeme. Potřebujete slaměný korpus, který postupně obalujete chvojím. Pro výrobu adventního věnce by se měla používat jedle, nicméně nebude nic proti ničemu, pokud použijete jinou, trvanlivou chvoj. Velmi vhodná je thuje, cypřiš, tis, mahonie či cesmína, záleží, co zrovna máte na zahradě k dispozici. Určitě nepoužívejte k ozelenění smrk, který by se nám sice ke staročeské výzdobě hodil, nicméně díky teplu, které máte doma, by vám věnec velmi brzy opadával. A nebojte, pokud nemáte jedli, nic se neděje, na adventním věnci jsou důležitější jiné věci, než druh chvoje. U adventního věnce doporučuji obalovat také spodek věnce, kam se vám hodí malé kousky chvoje. Jde o to, aby nebyl vidět slaměný korpus. Jakmile máte omotaný korpus, zkontrolujte si, že opravdu máte kulatý tvar věnce, pokud někde nějaká větvička přesahuje nebo narušuje celkový dojem, pomocí zahradnických nůžek ji zastřihněte.
Jaké svíčky na adventní věnec: barvu zvolte dle osobní preference
Jelikož se jedná o adventní věnec, rozhodně se neobejdete bez svíček, ty by měly být minimálně čtyři. Co se barvy týče, pro staročeskou výzdobu se hodí nejvíce svíčky červené nebo bílé, ale záleží čistě na vás, jaké se vám líbí a hlavně, jak budou ladit třeba k prostírání, ubrusu, záclonám či ke stěně. Svíčky se někdy doporučuje mít náhradní ve stejné barvě, a to z toho důvodu, kdy tím, jak první adventní svíčka bude postupně ubývat, ji musíte poslední adventní neděli nahradit novou, abyste měli co zapalovat. Ke svíčkám musíte mít kovové bodce, které zaručí bezpečnost při hoření svíček. Bodce i svíčky musíte velmi dobře upevnit, neměly by se na věnci kývat. Bodce bývají buď stříbrné, zlaté či bílé barvy a vy si vhodnou barvu zvolíte dle barvy svíčky, aby k sobě ladily. Bodce také bývají různých velikostí, opět záleží na velikosti svíčky.
Staročeská výzdoba adventního věnce: babička by koukala, co máme dnes za možnosti
Jak již bylo řečeno, dříve lidé zdobili nejen věnce, ale také pouze větvičky ve váze jen tím, co měli doma. Peněz nebylo úplně nazbyt, takže si museli vystačit s tím, co se dalo sebrat v lese, na zahradě či levně vyrobit. Pokud chcete dodržet kouzlo staročeské výzdoby, ani vy byste neměli kupovat nic drahého v obchodech, ale zkusit si vystačit s tím, co najdete ve svém okolí. Často se využívaly šišky ze smrku či borovice, k zahození nejsou ani šištičky z olše. Pro vánoční atmosféru můžete šišky trochu přelakovat umělým sněhem. Dále se využívali vlašské ořechy, buď celé nebo jen poloviny, které zbyly po vyloupání jader. Máte-li nasušené šípky, i ty se dobře používají. Dále sušená jablka, celá skořice a badyán pro typické, vánoční aroma. Velmi dekorativně vypadají také sušené pomeranče, které budˇ zakoupíte nebo si je můžete usušit doma, stejně jako jablka. Sušené plody je někdy výhodnější zakoupit, jsou totiž již dobře zakonzervované a na věnci vám dlouho vydrží. Pokud třeba pomeranč nebo jablko špatně usušíte a použijete na věnec, budou vlivem tepla, které je nejen v místnosti, ale sálá také od svíček, brzy plesnivět a plíseň je to poslední, co na adventním věnci chcete. Krásnou dekorací byly vždy také slaměné ozdoby, jejichž výrobou se dříve hodně zabývali, koneckonců i vy si můžete vyrobit svoje vlastní slaměné ozdoby, jednoduché hvězdičky určitě zvládnete a na věnci to bude vypadat luxusně. Hezké jsou také sušené květiny, makovice nebo jednoduché, jednobarevné mašle, bez flitrů.
Co dělat, aby nám adventní věnec vydržel co nejdéle
Nejčastějším problémem u adventních věnců je, že máme-li doma přetopeno, rychle usychá a jehličí postupně opadává. To je také hlavní důvod, proč se řada lidí rozhodne, že místo tradičního zeleného věnce dá přednost věnce bez chvojí. Abychom ho svěží do poslední adventní neděle, udrželi co nejdéle, je důležité dopřát mu potřebnou péči. Vždy, když nebudete zapalovat svíčku, věnec nechávejte v chladu, nejlépe na balkoně, v garáži, nebo ve skleníku. Jen tak chvojí vydrží dlouho. Jakmile ho máte doma na stole a připravujete se, že ho zapálíte, trochu chvojí vždy naroste pomocí střičky, ale tak, abyste nepoškodili dekorace. Použili jste do věnce sušené květiny, makovice či šišky? V tom případě je vždy třeba jednou týdně přelákněte lakem na vlasy pro jejich oživení a lesk.
A hlavně, jakmile svíčku na adventním věnci zapálíte, nikdy od něj neodcházejte, pamatujte, že stále se jedná o otevřený oheň.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.