Suchomilné záhony se těší velké oblibě: vyberte ty správné druhy rostlin a v období sucha zůstaňte naprosto v klidu

Jak poznám suchomilnou trvalku

Chcete-li ušetřit čas, který musíte nyní v létě a za těchto veder věnovat závlaze okrasných záhonů, poradíme vám, že stačí vybrat ty správné druhy trvalek a ušetřený čas pak můžete věnovat třeba čtení našeho časopisu Naše krásná zahrada. Suchomilné trvalky jsou již od přírody přizpůsobeny na nedostatek srážek a poznáte je snadno. Suchomilné rostliny mají vždy menší listy nebo jsou více ochmýřené, to vše jim dokáže ušetřit vodu v těle. Listy některých rostlin jsou sukulentního charakteru a bývají kryté voskovou vrstvičkou, která opět chrání list proti výparu vody. Většina suchomilných rostlin také hluboce koření a díky tomu kořeny dosáhnout ke zdroji podzemní vody a nesvěšují listy v době sucha jako druhy, které koření mělce a na vodu už nedosáhnou.

Jaké nároky mají suchomilné rostliny

Aby se těmto druhům dařilo, vyžadují teplé a slunné stanoviště, dále propustnou a na živiny spíše chudou půdu. Vaši péči pak budou potřebovat jen za extrémních teplot a dlouhotrvajícího sucha, kdy i ony ocení trochu vody. Jinak se ale dá říct, že rostou téměř sami.

Tyto druhy sucho perfektně zvládnou

Suchomilné druhy trvalek, které se s oblibou vysazují také do štěrkových zahrad, patří mezi spolehlivé a můžete je tak na záhoně zkombinovat všechny. Velmi oblíbený je třeba sporýš klasnatý (Verbena bonariensis), čistec vlnatý (Stachys byzantina), perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), pryšce (Euphorbia sp.), třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), rozrazil klasnatý (Veronica spicata), asfodelka žlutá (Asphodeline lutea), krásnoočko (Coreopsis sp.) nebo třeba divizna (Verbascum sp.). Mezi spolehlivé suchomilné rostliny patří také juka, která je díky svému velkému květenství často vysazována jako solitéra.

Kdy je nejlepší čas na založení suchomilného záhonu

Trvalky je sice možné vysazovat během celé sezóny, pokud se o ně dokážete postarat, ale nejlepší je jaro, a to z toho důvodu, že suchomilné rostliny pochází z oblastí s mírnou zimou. Při jarní výsadbě tak mají do zimy dostatek času, aby pořádně zakořenily a zesílily. Jiné druhy suchomilných rostlin zase trpí na zimní přemokření, takže i ty porostou lépe při jarní výsadbě.

U suchomilných rostlin to nepřehánějte s hnojením

Ačkoliv máme stále potřebu všem rostlinám pořád podstrojovat a dodávat jim živiny, u suchomilných druhů to není třeba. Bohatě totiž postačí jen střídmé organické hnojení, a to jen na jaře zhruba do konce března, později to již není nutné.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada