Léčivou moc bylinek znali již ve starověku
Naše babičky samozřejmě nebyly první, kdo dokázal pomocí bylinek vyléčit mnohé nemoci. Důkazy o tom, že se léčivé rostliny používaly již v hodně dávné minulosti, byly nalezeny v archeologických nálezech, ať už je to ve starověké Persii, Řecku nebo římské říši. Největší úctě se pak bylinky těšily ve středověkých klášterech. V dobách starověku byl lékař a bylinkář to samé, dnes lékaři bylinkám úplně nevěří a spoléhají se raději na vědu. Nicméně, řada z nás nedá na bylinky a jejich účinky dopustit.
Naučte se znovu bylinkařit
Pokud chceme být zdraví a v dobré kondici, zařadit bylinky do svého života je vždy dobrý nápad. Léčivé byliny sice, na rozdíl od moderních léčivých přípravků, účinkují pomaleji, ale většinou s trvalým následkem a hodí se i pro preventivní užívání. Některé léčivé rostliny jsou zároveň zdravé či dokonce označované jako tzv. super potraviny a platí zde Hippokratova slova „Nechť je ti potrava lékem a lék potravou...“
Co v našem bylinkářském kvízu najdete
V našem léčivém kvízu jsme pro vás ukryli celkem 10 lidových názvů známých bylinek. Vaše babičky by určitě dosáhly lepšího výsledku než vy, protože starší názvy bylinek mají zakotvené v hlavě, a používání starších lidových názvů jim tak přijde naprosto normální. Schválně si vyzkoušejte, jak byste jako novodobé báby kořenářky dopadli, možná totiž netrefíte ani jeden správný název.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.